ایگوانا سبز - نگهداری و معرفی
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
  1. بالای صفحه | پست شماره : 1

کاربر ماندگار و پیشکسوت
    نام
    امیرحسین سوری
    محل اقامت
    Houston, Texas
    شماره عضویت
    5
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    2,550
    پسند گرفته
    3,583
    امتیاز کاربری
    6153

ایگوانا سبز - نگهداری و معرفی

ایگوانا یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی در میان خزندگان هستند. به خاطر تنوع و قیمت ارزان، ایگواناها فریبنده ترین خزنده اند. ایگوانا ها تا 6 فوت میتوانند رشد کنند و رفتار ترسناکی داشته باشند اما با این حال میتوانند حیوان خانگی عالی هم باشند!
    ایگوانا ها در آمریکای جنوبی زیست میکنند، آنها بزرگ، گیاه خوار بوده و مارمولک های شگفت انگیزی برای تکثیر اند. رنگ ها از سبز، قهوهای تا آبی ، برفی، آلبینو و قرمز وجود دارد. آنها پنجه ها بلند، دمی قوی و آرواره هایی قدرمند دارند. او در اینکه خودش را به مردن بزند بسیار زیرک است!
    در ادامه تجریبه شخصی خودم را (نویسنده) برای نگه داشتن ایگوانا سبز قرار میدهم. بنده بیش از 12 سال است که خزندگان را نگهداری کرده ام. همچنین انواع عقرب ها و عنکبوت ها را نیز نگه داشته ام. اطلاعات زیر برای هرکسی است که میخواهد ایگوانای سبز را نگهداری کند.
    قبل از شروع باید صراحتا بگویم که اطلاعات زیر دقیقا کاری هست که خودم برای نگهداری ایگوانای خودم انجام داده ام. سایت های بسیار زیادی هستند که با اطلاعات غلط ادعا میکنند که نگهداری ایگوانا به خاطر نیازهای بسیار زیاد نگهداری سخت است. بنده قصد دارم که اطلاعاتم را کامل و بدون هیچ هراسی ارائه دهم.

زندگی ایگوانا: ایگوانا ها به حیوانات بسیار بزرگی تبدیل میشوند. بیشتر آنها تا 6 فوت بلند خواهند شد. پس اگر فضای کافی برای نگهداری (حداقل 6 فوت طول، 6 فوت ارتفاع و سه فوت عرض) ندارید، بهتر است ادامه ی متن را نخوانید.
    اگر ایگوانا را در قفسی با اندازه ناکافی نگهداری کنید، دچار رشد سوزی شده و مشکلات سلامتی و عمر کمی خواهد کرد. ایگوانا ها از مناطق حاره ای آمده اند. پس حتما باید محیط آن منطقه را تقلید کنید. پس گیاهان، درخت مو و بوته زار درست کنید. با این کار او احساس رضایت و ایمنی بیشتری میکند.

نور ایگوانا: ایگواناها از مناطق حاره ای آمده اند، با این وجود دمای معادل آن محل ها مزحک به نظر می آید. من ایگوانای خودم را در دمای 70 درجه فارنهایت نگهداری میکنم. بیشتر سایت ها نوشته اند که دما از 75 و حتی 80 درجه فارنهایت نباید کمتر شوند. اما این موضوع صحت ندارد. ایگوانا ها فوق العاده قوی هستند و در بدترین شرایط استرسی هم زندگی میکنند.
    من نمیگم ایگوانا را در یخچال بذارید اما در دمای معمول 68-70 درجه فرانهایت در شب برای آنها کافی است. ایگوانا ها نیازمند لامپ های حرارتی و UVB هستند. لامپ هالوژن برای لامپ های حرارتی میتواند استفاده شود. لامپ UVBبه ایگوانا برای جذب مواد مغذی و چرخه ی آن کمک میکند. لامپ گرمایی گرمای لازم را برای زندگی ایگوانا و همچنین هضم غذا فراهم میکند. محل لامپ گرمایی باید جایی باشد که یک محل آفتاب گیری در حدود دمای 90-95 فارنهایت برای آن مهیا سازد. من واقعا شوکه میشوم سایتهایی را میبینم که مدعی هستند که دمای بالا 100 درجه فارنهایت برای هضم غذای ایگوانا لازم است. ایگوانا ها و اکثر خزندگان در این دما گرمازده میشوند. اگر دمای شب کمتر از 65 درجه فارنهایت میرود ، از لامپ شب استفاده کنید و دما را بالا بیاوردید.

رطوبت ایگوانا و نیازهای آبی: همواره آب تازه و شیرین در قفس نگه دارید.سعی کنید در طبقه ها گذاشته تا رطوبت نیز ایجاد شود. خیلی از سایتها گفته اند که باید بخار آب و سیستم چرخش هوا باشد تا ایگوانا سالم بماند. دوباره این موضوع لازم نیست ، مطمئن شوید که ایگوانا آب شیرین دارد. آنرا با آب دو یه سه بار در طول روز اسپری کنید. حمام هفتگی فراموش نشود.
    یکی از مسائل تجربی: پای عقبی ایگوانا را بگیرید، چاق ترین قسمت پا را پیدا کرده. آنرا به آرامی پشگان گرفته و به شکل واکنش پوست نگاه کنید. اگر پوست به سرعت به محل قبلی خود برگشت ، ایگوانا از نظر آبی مشکلی ندارد. اگر خیلی بد شکل به حالت قبلی برگشت، کمبود آب دارد.

غذادهی ایگوانا: ایگوانا ها گیاه خوار منحصر به فرد هستند. پروتئین حیوانی برای آنها خوب نیست. ایگوانا هرچی را که به آنها پیشنهاد دهید میخورن، پیتزا، گوشت خر! ، کباب ترش و ..، هیچ کدام از آنها برای او خوب نیست.تخم مرغ، پنیر اصلا خوب نیست.
    لیست زیر همواره قابل دادن به ایگوانا است : کلم سبز، خردل سبز، قاصدک سبز، نخود سبز، نخود snap، بامیه، هویچ وحشی (زردک وحشی)
    میوه ها تنها باید 10 درصد به عنوان مکمل استفاده شود، سیب،گلابی، هنوانه، توت فرنگی،طالبی، تمشک و بلوبری.
    مهم استفاده سبزیجات و برگ های سبز است. هندوانه یکی از راههای عالی برای بهبود وضعیت ایگوانا تشنه و بی آب است.از کاهو نیز استفاده نکنید چرا که فاقد مواد مغذی است.

رفتار ایگوانا: ایگوانا ها از زمان تولد به انسان ها اعتماد ندارد. یک موضوع فطری است! اما با استفاده از تکنیک های اعتماد سازی و نگهداری ، میتوانند به انسان اعتماد کنند. نر ها در فصل تولید مثل یکبار وارد میشوند که بسیارپرخاشگر، خطرناک و قلمرو طلب میشوند. در این زمان، ایگوانای شما میخواد صورتتون رو بخورد! به غذا کمتر لب میزند و بر کشتن هر چیزی که نزدیکش که میشود تمرکز میکند. به آن غذای کم با احتیاط دهید. ماده ها اما در تمام سال آرام اند.

دست آموز کردن ایگوانا:
    اولین کار این است که به او بفهمانید که دست های شما دشمن نیستند، دستانتان را به قفس بزنید، آب را عوض کنید، غذاهای قدیمی و پوسیده را وردارید. به او وانمود کنید که دست هایتان تنها مهیا کننده است. در مرحله بعد برای لمس آن تنها اطراف وی را لمس کنید. اگر دستانتان ار بالا سر بیاید، نتیجه جالب نخواهد بود.هر موقع آرام شد و فرار نمیکرد. آنرا با گرفتن زیر شکمش گرفته و کل بدن اورا در آغوش بگیرید. این کار را فقط در قفس انجام دهید. وقتی باز آروم بود. میتوانید آنرا از قفس بیرون آورده و نوازش کنید.
    یکی از عادت های غریزی آن، رفتن به محلی با ارتفاع بالاست. بهترین کار این است که با آرامی دوباره اورا در آغوش گرفته و به سمت خود بیاورید. هرگز و هرگز نگذارید یک ایگوانا بداخلاق شمارا از گرفتن او دلسرد کند. اگر ایگوانایی که تاب خورده، گاز گرفته و یا دم را مثل شلاغ میزند را در قفس دوباره قرار دهید. تنها اورا به تکرار این کار تشویق کرده اید! بهترین راه این است که صبر کنید تا رام شود سپس آنرا در قفس قرار دهید، اینطوری به او ثابت میکنید هر وقت آرام هست میتواند تنها و راحت باشد.

اخطارها: بنده این بخش را باید اضافه کنم که فکر نکنید خیلی راحت میتوانید ایگوانا را نگهداری کنید بلکه مسائلی نیز هست، گاز ایگوانا از شدیدترین سوختگی ممکن نیز بدتر است! معمولا با خون ریزی شدید و حتی جراحی باید مداوا شود. پنجه های آن میتواند خراش ایجاد کند و با چند قطره خون موضوع ختم شود. استفاده از دستکش بلند کمکتان میکند. ایگوانا دم قوی نیز دارد. بنده یکبار توسط یک ایگوانا از ناحیه صورت با دم صدمه دیدم و جای آن و خون مردگی ایجاد شد.
    با تمام این خطر ها، چرا باید یک نفر ایگوانا را بزرگ کند؟ آنها میتوانند با دست آموزی و نگهداری درست یک حیوان خانگی عالی باشند. بسیار لذت بخش است که یک حیوان را تا سالها بزرگ کرده و به او بیاموزید که به شما اعتماد کند.

ترجمه : DarKfish
    منبع :ZombieJoe on HubPages
    اختصاصی از امروزی
    ویرایش توسط DarKfish : ۱۳۹۱-۱۰-۱۷ در ساعت 10:15
    6 کاربر پسندیده اند: aligator,Hamzeh,HEAVENLY,Rezaei,rohollajalili,علی بختیاری

کوه ها،نهرها،درختان، پرندگان،ستارگان ،همه و همه با ما سخن میگویند. تنها لازم است سکوت کنیم،صبر کنیم و با آرامش به آنها گوش دهیم. Rachel Carson
    از هرگونه پاسخ گویی به سوالات به صورت پیام خصوصی معذورم - سوالات خودرا در فروم مخصوص خود بپرسید تا دیگران هم استفاده کنند.
    کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

کلمات کلیدی این موضوع