مراحل ساخت و راه اندازی تراریوم
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

Threaded View

1. بالای صفحه | پست شماره : 1

کاربر پیشکسوت
    نام
    حمزه حق پرست
    شغل
    ساخت تراریوم - بونسای - گلخانه
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    205
    میانگین ارسال
    0.25
    پسند داده
    5,296
    پسند گرفته
    4,752
    امتیاز کاربری
    8574

s مراحل ساخت و راه اندازی تراریوم

تصویر بالا مربوط به تراریوم تلفیقی ای هست که خودم درست کردم . البته هنوز کامل نشده و باید روش کار کنم .

در واقع من تو این تراریوم یه قسمت برای ماهی ها هم تعبیه کردم که بهتر از این هم می شد درست کرد .

زمانی که از این حالت تلفیقی استفاده میشه سطح رطوبت تراریوم خیلی بالا میره و اگه درب تراریوم کاملا بسته باشه بخار کل تراریوم رو می گیره و سطح رطوبتش بالا میاد .

چون تو این تراریوم ماهی هم هست و ماهی هم نیاز به بخاری داره ، حاصل تبخیر یه جلوه خیلی زیبا و حالت یه جنگل مرطوب رو به تراریوم میبخشه .

مراحل ساخت :

اول از همه طراحی مهمه که کجای خونه باید قرار بگیره . پس نسبت به فضایی که دارید تو ذهنتون میتونید یه تصویر از تراریوم تصور کنید . سایز تراریوم مهمه ، هر چی بزرگتر باشه زیبایی بیشتر و گیاهان بزرگتری میتونید توش بکارید و ابتکار عمل بیشتری دارید . به شخصه تراریوم های کوچیک نگهداریش سخت تر هست .

حالا بسته به بودجه و جانمایی تو خونه یه ابعادی رو در نظر بگیرید . برای زیباتر شدن میتونید به تراریوم شکل بدید و از حالت مستطیلی درش بیارید .

شیشه : بسته به سایز از شیشه با ضخامت های مختلف میتونید استفاده کنید . بیشتر از همه کف شیشه مهمه که تو ابعاد بزرگ ضخامتش بیشار باشه بهتره . می تونید برای قسمت های جانبی از شیشه های با ضخامت کمتر استفاده کنید تا وزن تراریوم هم پایین تر بیاد .

پس از تهیه شیشه و چسباندن شیشه ها با چسب آکواریوم و خشک شدن مرحله اصلی آغاز میشه . همیشه کف رو خوب چسب کاری کنید تا نشتی نداشته باشه . چون تراریوم مثل آکواریوم نیست که فشار آب تو همه جا یکسان باشه . اینجوری تو مصرف چسب هم صرفه جویی میشه و هم علامت چسب کمتر معلوم میشه . البته می تونید با نوار های مخصوص محل چسب کاری شده رو بپوشونید .

طراحی قسمت آکواریوم :

میتونید هم مثل تصویر نصف شیشه و هم قسمت جلو رو از قسمت ته تراریوم با یه شیشه دیگه جدا کنید و به طور کامل چسب کاری کنید . ارتفاع این شیشه باید کمی بیشتر از ارتفاع آبی باشه که می خواید توش بریزید . فقط یه ارتفاعی رو انتخاب کنید که با ارتفاع تراریوم توازن داشته باشه و همچنین وسایلی مانند پمپ و بخاری به راحتی داخلش قرار بگیره .

به نظر من اگه شیشه در قسمت جلو سراسری باشه کار قشنگ تر در میاد .

اگه نمیخواید زیاد هزینه کنید میتونید از ماهی هایی استفاده کنید که سرد آبی باشن و نیاز به بخاری نداشته باشن . ولی وجود بخاری طراوت خاصی به تراریوم میده .

حالا که قسمت تراریوم رو از قسمت آکواریوم جدا کردید . مرحله بعدی شروع میشه . ( اول قسمت اکواریوم رو تست کنید تا نشتی نداشته باشه ، چون پعد از پر کردن تراریوم دیگه کار مشکل میشه .)

بستر تراریوم :

1. اول یه لایه 2 تا 3 سانتی سنگ درشت و یا حتی تکه های سفال شکسته شده بریزید .
    2. یه طوری ریز مثل توری پشه بند و یا موارد مشابه استفاده کنید .
    3. اگه تو این مرحله از خزه اسفاگنوم استفاده کنید خیلی عالیه . چون جذب آب بالایی داره و در صورت آبیاری زیاد مقادیر زیادی آب رو تو خودش نگه می داره .
    4. دوباره از توری استفاده کنید و تمام سطح رو بپوشونید .
    5.یه لایه تقریبا 1.5 سانتی ذغال اکتیو بریزید . چون قیمت ذغال اکتیو بالاست از ذغال معمولی هم میتونید استفاده کنید . فقط مراقب باشید که آغشته به مواد نفتی نباشه . من خودم از ذغال معمولی واسه این تراریوم استفاده کردم .
    6. بستر خاک مخصوص تراریوم رو بسته به ارتفاع تراریوم و گیاه بریزید . برای زیبایی میتونید به بستر شیب هم بدید . بهترین بستر مخلوطی از کوکوپیت+پیت+ کمپوست گیاهی هست . البته باید مراقب باشید که بستر خاک تمیز باشه . کوکوپیت و پیت معمولا تمیز هستن . کمپوست گیاهی هم اگه از جای مطمئن تهیه بشه خیلی خوبه . من خودم از کمپوستی که استفاده میکنم خیلی راضی هستم و واقعا کیفیت خوبی داره .

حالا نوبت طراحی و جا نمایی گیاه هست .

بهتره از گیاه چند ساله که مخصوص مناطق جنگلی هستن استفاده کنید .

انواع آگلونما ها - انواع دراسینا - پپرومیا ( البته پپرومیا قاشقی زیاد جالب در نمیاد ) پاندانوس - پوتوس - انواع پالم های مینیاتور - و غیره ....

اگه قرار باشه تراریوم فقط از جلو نما داشته باشه باید گیاه های بزرگ تر عقب و کوتاه تر ها جلوتر کاشته بشن و در کل طوری کاشته بشن که نور به همه برسه .

می تونید از چوب ( آبنوس باشه بهتره ) برای جلوه بخشیدن به تراریوم استفاده کنید .
    خزه ، سنگ ، چوب و هر وسیله تزیینی که به محیط جلوه طبیعی بده خیلی خوب هست .

نور پردازی :

خیلی مهمه که گیاهان داخل تراریوم رشد خوب داشته باشن و در عین حال سر حال هم باشن .( از گیاهانی استفاده کنید که رشد عرضی دارن و یا زیاد بلند نمیشن) بسته به سایز تراریوم از نور مهتابی فلورسنت سفید و آفتابی استفاده کنید . اگه هزینه برق براتون مهم نیست از لامپ های با طیف آبی و قرمز هم در کنار لامپ مهتابی استفاده کنید تو رشد گیاه خیلی تاثیر داره . مخصوصا در مورد گیاهانی که داراری برگ های رنگی هستن .

آکواریوم :

در اولین فرصت در مورد این قسمت هم توضیح میدم .
    ویرایش توسط Hamzeh : ۱۳۹۱-۱۲-۰۱ در ساعت 21:01
    6 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,DarKfish,HEAVENLY,Nili,Rezaei,علی بختیاری

کلمات کلیدی این موضوع