آموزش ساخت تله برای شکار حیوانات
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. بالای صفحه | پست شماره : 1

  کاربر تاثیرگذار
  نام
  الیاس خداپرست
  شغل
  دانشجوی پرستاری
  محل اقامت
  مشهد
  جنسیت
  مرد
  شماره عضویت
  125
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۱۰-۱۶
  نوشته ها
  386
  میانگین ارسال
  0.13
  سن
  22
  پسند داده
  1,297
  پسند گرفته
  1,252
  امتیاز کاربری
  2013

  آموزش ساخت تله برای شکار حیوانات

  همانطور كه می دانید تغذیه پس از آب یكی از مهم ترین عواملی است كه باید در شرایط زنده مانی در نظر داشته باشیم . یكی از مهارت هایی كه ما را در تهیه غذا كمك می كند مهارت تله گذاری در شرایط مختلف است. در این سری مقالات با انواع مختلفی از تله گذاری ها و انواع امكانات و شرایط در دسترس آشنا می شویم .
  خوب اگر مایل باشید بریم سراغ یاد گیری یكی از انواع تله كه مخصوص به دام انداختن پرندگان است.
  لوازم مورد نیاز :
  1- نخ حدود 1 متر از نوع كفاشی، ماهیگیری و یا انواعی كه برای بافت تور های ماهیگیری استفاده می شود.
  2- تركه ای حدودا به قطر انگشت سبابه به طول حدود 130 سانتی متر.
  3- قطعه چوبی به طول حدودا 30 الی 40 سانتی متر و به قطر نیم سانتی متر.
  4- قطعه چوبی به قطر نیم سانتی متر و به طول حدودا 20 سانتی متر.
  5- مقداری چوب های نازک و صاف.

  حالا به سراغ اجرای كار می رویم.
  قبل از دست به كار شدن برای برقراری این تله در نظر داشته باشید كه محیط را زیر نظر بگیرید و جایی را انتخاب كنید كه پرندگان بیشتری در حال پرواز و نشست و برخاست هستند و یا زمین اطراف را خوب بررسی كنید تا از روی رد پا ها مكانی كه بعضی از انواع پرندگان كه شب را روی سطح زمین بسر می برند و مشغول تغذیه می شوند را پیدا كنید(در بخش رد پای جانوران با بسیاری از رد پاها آشنا خواهید شد.)
  حال پس از پیدا كردن مكانی مناسب برای تله گذاری اقدام به برپا كردن آن می كنیم.
  1- ابتدا نخی حدود 1 متر را از یك طرف به شكل یك حلقه بسیار كوچك مانند شكل 1 گره محكمی بزنید و سر دیگر نخ را هم بصورت حلقه ای که تقریبا به قطر یک خود کار یا کمی بیشتر ایجاد کنید.
  2- سر ضخیم تر تركه را با چاقو تیز كرده و بصورت زاویه دار مانند شكل درون زمین فرو كنید.


  3- نخ را به سر دیگر ترکه که کمی باریک تر است به نحوی ببندید که سر دارای حلقه بزرگتر با فاصله حدود 7 سانتی متر از سر چوب قرار بگیرد . (شکل 3)
  حتما در نظر داشته باشید که بعد از بستن نخ به چوب و اتمام کار ؛ طول قسمت بلند نخ ، نباید به زمین برسد و حدود 70 یا 80 درصد طول چوب باشد.


  4- سر چوب را كه به نخ متصل است به طرف زمین خم كرده تا جایی را كه باید چوب های دیگر را نصب كرد پیدا كنید. (شکل 4)
  5- قطعه چوب به قطر نیم سانت و طول حدودا 40 سانت را به صورت یك نیم دایره به درون زمین ، جایی که محل خم شدن ترکه است فرو می بریم(شكل 5 )
  6- یك قطعه چوب به طول حدودا 7 سانتی متر و قطر نیم سانتی و قطعه ای هم به طول حدودا 20 سانتی متر و قطر نیم سانتی متر آماده می كنیم .
  7- تركه را به سمت چوب نیم دایره خم كرده و نخ كوتاه را از زیر نیم دایره رد می كنیم و سپس قطعه چوب 7 سانتی را داخل حلقه بزرگتری كه از قبل ایجاد كرده بودیم می گذاریم.(شکل 6)


  8- محل حلقه به دور چوب 7 سانتی وسط قرار نمی گیرد بلكه از طرف بالا حدود 2 سانتی متر و مانند شكل به چوب نیم دایره تكیه داده می شود.
  9- حال چوب 20 سانتی را مابین چوب نیم دایره و چوب 7 سانتی قرار می دهیم. در این لحظه اصل كار انجام شده است.(شکل 6)
  احتیاط: بسیار توجه داشته باشید كه در این وضعیت هر آن ممكن است تركه از جای خود در رفته و به صورت و چشمان شما برخورد كند و عوارض جبران ناپذیری را به بار آورد در نتیجه بسیار هوشیارانه عمل كنید و در وضعیتی قرار بگیرید كه در صورت در رفتن تركه به صورت شما برخورد نكند، بهترین وضعیت نشستن در کنار ترکه می باشد نه روبروی سر آن !!!! (بخش اخطار سایت را مطالعه فرمایید.)
  11- در این مرحله نوبت آن رسیده كه قطعات دیگر چوب را كه در دست دارید مانند شكل روی چوب 20 سانتی بچینید. (شکل 7)

  12- بعد از اتمام مرحله قبل نوبت آماده كردن نخ می شود. ادامه نخ بلند را كه دارای یك حلقه كوچك می باشد را در دست گرفته و ادامه نخ را از درون حلقه عبور دهید و یك حلقه بزرگ ایجاد نموده و روی چوبهایی كه چیده اید با احتیاط قرار دهید. در نظر داشته باشید که این نخ از زیر نیم دایره عبور نکند بلکه از روی آن عبور کرده و حلقه ایجاد شده روی چوب های باریک چیده شده قرار گیرد.
  13- بعد از تمامی مراحل فوق می توانید مقداری طعمه كه می تواند خرده نان ، برنج ، گندم و یا هر چیز دیگری باشد روی چوب های چیده شده و اطراف آن بریزید، و حتی می توانید مقدار كمی از طعمه را بصورت ردی باریك جهت هدایت پرنده به تله روی زمین بریزید.
  در نظر داشته باشید كه این نوع تله را باكمی ابتكار و در نظر گرفتن شرایط محیطی و نوع پرندگان منطقه و نوع تغذیه آن ها می توانید تغییر دهید.(مانند شكل 8)
  حتما تا به حال چگونگی عملکرد این تله را متوجه شدید. بعد از برپا شدن این تله اگر پای پرنده هنگام خوردن طعمه ها بر روی چوب های باریک برود و یا با نوک زدن به کرم های خاکی جهت خوردن، باعث می شود که چوب 20 سانتی پایین رفته و سپس چوب 7 سانتی از جای خود در رفته و باعث می شود ترکه 1 متری با سرعت بسیار زیاد صاف شود که این امر باعث می شود حلقه بزرگ نخ که روی زمین یا چوب های باریک است دور پا یا گردن پرنده جمع شود و آن را به دام اندازد.
  این تله را پس از برپا کردن و قرار دادن طعمه رها کنید و پس از چند ساعت یا یک روز سر کشی کنید.

  نویسنده:علی رضا کیایی
  منبع:بقا در طبیعت
  هیچ وقت مغرور نشو برگ درختان زمانی می ریزند که فکر می کنند طلایی شدن....
  گلخانه ی من
  عکس های من

 2. بالای صفحه | پست شماره : 2

  کاربر تاثیرگذار
  نام
  الیاس خداپرست
  شغل
  دانشجوی پرستاری
  محل اقامت
  مشهد
  جنسیت
  مرد
  شماره عضویت
  125
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۱۰-۱۶
  نوشته ها
  386
  میانگین ارسال
  0.13
  سن
  22
  پسند داده
  1,297
  پسند گرفته
  1,252
  امتیاز کاربری
  2013

  پاسخ : آموزش ساخت تله برای شکار حیوانات

  تله گذاری اساسی ترین بخش در مباحث بقا می باشد. با برقراری چندین تله مناسب و کنترل منظم آنها می توانید انرژی زیادی ذخیره کنید.
  هدف اصلی از تله گذاری گرفتن حیوانات به منظور تهیه غذا می باشد . در شرایط تمرینی تله گذاری می توانید از ریسمان ها و نخ هایی که پاره می شوند استفاده کنید که به جانوران آسیبی نرسانید و همچنین در شرایط واقعی تله گذاری باید به چند نکته توجه داشته باشید:
  - مهمترین امر در تله گذاری انتخاب صحیح مکان برقراری تله می باشد زیرا در غیر این صورت نتیجه مناسب حاصل نخواهد شد. به دقت محیط را بررسی نمایید و از روی رد پا ها و دیگر آثار عبور حیوانات محل عبور آنها را پیدا کنید و در چنین مکان هایی اقدام به تله گذاری نمایید.

  - حتما این نکته را در نظر بگیرید که تله ها را در نقاطی دور تر از محل کمپ برقرار کنید ، جایی که خلوت ، بی سر و صدا و مطمئن باشد.
  - اجزاء تله می بایست در حد امکان استتار شود و به راحتی قابل رویت نباشد.
  - در تله هایی که از ریسمان و یک نیروی کششی برای به دام انداختن حیوان استفاده می کند توجه داشته باشید که قسمتی که آن نیروی کششی را ایجاد می کند (چیزی مانند یک نهال درخت) به حدی بلند باشد که پس از به دام انداختن حیوان، در دسترس دیگر جانوران قرار نگیرد و به اندازه کافی بالا قرار گیرد.
  حال به آموزش یکی دیگر از انواع تله که به تله دوشاخه معروف است و از سری تله های ماشه ای می باشد می پردازیم.
  تله دوشاخه:
  این نوع تله می بایست دقیقا در مسیر عبور جانور قرار گیرید و با توجه به تخمینی که در رابطه با ابعاد حیوان می زنید ، حلقه ریسمان تله باید به گونه ای در مسیر عبور جانور قرار گیرد که سر حیوان از حلقه آن عبور کرده و بدن حیوان باعث کشیده شدن ریسمان و در پس آن کشیده شدن ماشه گردد.
  این نوع تله معمولا برای حیوانات بزرگی در حد خرگوش یا کمی بزرگتر مناسب می باشد و در ضمن میزان حساسیت ماشه این نوع تله در حدی است که نمی توان برای حیوانات کوچکتر استفاده نمود.
  برای برپایی این تله نیاز به دو قطعه ریسمان بسیار محکم، یک ماشه که از یک تکه چوب ساخته می شود ، یک قطعه چوب که برای درگیر شدن با ماشه درون زمین قرار می گیرد، و یک نهال درخت که قدرت کافی برای بلند کردن حیوان مورد نظر داشته باشد ، می باشد.
  به جای نهال درخت می توان از یک شاخه بلند و قوی که از جای دیگری تهیه شده و در زمین فرو می کنید استفاده کرد و در صورت عدم دسترسی به ریسمان هم روش های بسیار متنوعی جهت ساخت ریسمان در طبیعت وجود دارد که در همین سایت و دوره های آموزشی خدمتتان ارائه خواهد شد.

  همانطور که در شکل ملاحظه می فرمایید این تله از قسمت های مختلفی تشکیل شده. در شکل بالا ریسمانی که به صورت حلقه در آمده باید به صورت عمودی بر سر راه عبور جانور قرار گیرد که این حالت را می توان با کمک گرفتن از شاخ و برگ اطراف و یا مانند شکل با کمک دو تکه چوب بسیار نازک ایجاد کرد.
  قطعه ای که دو ریسمان را به آن بسته ایم ماشه نام دارد که آن را می توانید از یک قطعه شاخه درخت و یک چاقو بسازید و شکل مورد نظر را به آن بدهید.
  نکته مهم و قابل توجه این است که ریسمانی که به صورت حلقه درآمده می بایست به انتهای ماشه وصل شود و ریسمانی که به نهال نصب شده باید تا حد امکان به نوک ماشه نزدیک باشد. با این کار حساسیت ماشه بالا می رود و باعث عملکرد بهتر و دقیق تر تله می گردد.

  یک روش دیگر برای بالا بردن حساسیت این تله این است که قطر چوبی را که بصورت عمودی در زمین قرار دارد را کمتر در نظر بگیرید این عمل تاثیر فوق العاده ای در بالا بردن حساسیت این سیستم دارد.
  در نظر داشته باشید که پس از یاد گیری اصول کلی تله های مختلف ، می توانید ابتکارات و تغییرات بسیار زیادی را در آنها به وجود آورید و در حالات و اهداف مختلف از آنها استفاده نمایید.
  در این دو شکل نحوه تراشیده شدن قطعات چوب و همچنین نحوه قرار گرفتن آنها را ملاحظه می کنید.
  در شکل پایین نمای کلی این تله را در حالت فعال ملاحظه می کنید.
  این تله را بسازید و تمرین کنید و از نوع عملکرد آن لذت ببرید.

  نویسنده:علی رضا کیایی
  منبع:بقا در طبیعت
  هیچ وقت مغرور نشو برگ درختان زمانی می ریزند که فکر می کنند طلایی شدن....
  گلخانه ی من
  عکس های من

 3. بالای صفحه | پست شماره : 3

  کاربر تاثیرگذار
  نام
  الیاس خداپرست
  شغل
  دانشجوی پرستاری
  محل اقامت
  مشهد
  جنسیت
  مرد
  شماره عضویت
  125
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۱۰-۱۶
  نوشته ها
  386
  میانگین ارسال
  0.13
  سن
  22
  پسند داده
  1,297
  پسند گرفته
  1,252
  امتیاز کاربری
  2013

  پاسخ : آموزش ساخت تله برای شکار حیوانات

  سری تله های طرح (به شکل چهار انگلیسی)
  یک سری از تله ها جزو تله های ضربه ای می باشند که یکی از سری تله های ضربه ای تله های طرح می باشند .
  این گروه از تله ها همانطور که از نامشان پیدا است به شکل چهار انگلیسی ساخته می شوند و تنوع بسیار زیادی دارند در ضمن کلیه تله های طرح
  از سیستم ماشه ای تبعیت می کنند. ما در این سایت و همچنین در دوره های آموزشی خود اصول کلی و همچنین تعدادی از این تنوع را به شما عزیزان علاقمند آموزش خواهیم داد . به خاطر بسپارید که این تله ها جزو گروه تله های ضربه ای می باشند در نتیجه در شرایطی خاص و اهدافی مانند شکار به دلیل زنده ماندن بکار می روند زیرا در صورتی که انواع سنگین و بزرگ این تله ها کارگذاری شوند به راحتی شکار را می کشند و له می کنند.
  خوب به سراغ آشنایی با اصول کلی تله های طرح ، از سری تله های ضربه ای دارای سیستم ماشه ای می رویم:
  در شکل زیر توجه داشته باشید که با مقداری ابتکار و دقت می بایست با مقداری ترکه های نازک و یا شاخ و برگ در اطراف تله را به گونه ای محدود نمایید که جانور به ناچار در هنگام عبور به سمت تله و طعمه آن هدایت شود.
  در شکل بالا قسمت AB طریقه ساخت وزنه را نشان می دهد که با تعدادی الوار همراه با سنگ و ریسمان به هم بسته شدند تا یک وزنه سنگین و مناسب با نوع شکار ساخته شود .
  توجه داشته باشید که بعد از کارگذاری وزنه ، روی آن توسط شاخ و برگ استتار می شود.


  توجه داشته باشید که این تله را می توان از انواع بسیار کوچک و ظریف مخصوص پرندگان تا انواع بسیار بزرگ برای جانوران بزرگتر و قوی تر ساخت . امیدوارم طریقه ساخت این تله را تمرین نمایید و از عملکرد آن لذت ببرید.

  منبع: بقا در طبیعت
  نویسنده: علی رضا کیایی
  هیچ وقت مغرور نشو برگ درختان زمانی می ریزند که فکر می کنند طلایی شدن....
  گلخانه ی من
  عکس های من

 4. بالای صفحه | پست شماره : 4

  کاربر تاثیرگذار
  نام
  الیاس خداپرست
  شغل
  دانشجوی پرستاری
  محل اقامت
  مشهد
  جنسیت
  مرد
  شماره عضویت
  125
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۱۰-۱۶
  نوشته ها
  386
  میانگین ارسال
  0.13
  سن
  22
  پسند داده
  1,297
  پسند گرفته
  1,252
  امتیاز کاربری
  2013

  پاسخ : آموزش ساخت تله برای شکار حیوانات

  تله ای که در اینجا می خواهم آموزش دهم یک تله سنتی است که برای شکار حیوانات بزرگ مانند گوزن استفاده می شده. این تله از یک چاله , چند تکه میخ چوبی و یک دام تشکیل شده که نحوه برپایی آن را دقیقا شرح خواهم داد.
  اگرچه این تله برای شکار حیوانات بزرگ طراحی شده اما با کمی تغییر در سایز برپایی آن می توان برای به دام انداختن حیوانات کوچکتری همچون روباه هم از آن بهره برد.
  یادگیری نحوه برپایی این تله برای استفاده در شرایط بقا بسیار مناسب و کارآمد می باشد. سادگی و موثر بودن آن در شکار حیوان یکی از دلایل مهم یادگیری آن می باشد.
  برای شروع باید ابتدا محل مناسبی برای برپایی تله پیدا کنید که این محل را از روی ردپاهای ایجاد شده بر روی زمین می توانید پیدا کنید. حال یک چاله به عمق حدودا 40 الی 50 سانتی متر بکنید البته توجه داشته باشید که این عمق برای حیوانات مختلف متغیر خواهد بود و در اینجا عمق را برای گوزن در نظر گرفتیم. لازم نیست که این گودال حتما خیلی گشاد باشد فقط عمق کافی را در نظر بگیرید. در تصویر پایین به آبی که درون چاله جمع شده توجه کنید , من آن را در محیطی که جای پای گوزن زیادی دیده می شد و همچنین خیلی گل و شل بود کندم که در اینصورت کندن آن بسیار راحت تر است. جمع شدن آب در حفره نه تنها مشکل ساز نیست بلکه به استتار حفره نیز کمک می کند.
  حالا نوبت به استفاده از میخ های چوبی می رسد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید , میخ ها را در بدنه چاله بصورت دایره وار بکوبید . شما در این تصویر فقط لایه بالایی میخ ها را می بینید اما توجه داشته باشید که یک لایه دیگر شبیه به همین در زیر آب وجود دارد با فاصله حدودا 10 الی 20 سانتیمتر از لایه بالایی. در هر لایه حدودا شش قطعه چوب محکم که نوک آنها با چاقو تیز شده است وجود دارد. در نظر داشته باشید که طول قطعات چوب حدودا 30 سانتیمتر می باشد. این چوب ها باید تقریبا ضخیم و محکم انتخاب شوند تا بتوانند بطور موفت پای حیوان را نگه دارند که همین باعث تقلای بیشتر حیوان شده که نتیجه آن محکم تر شدن حلقه دام دور پای جانور می شود.  در این مرحله مانند تصویر زیر دام را از یک طناب محکم انتخاب کنید. من در اینجا برای نمایش بهتر و هدف آموزشی از طناب سفید استفاده کرده ام اما شما بهتر است رنگ آن را نیز تیره انتخاب کنید و یا با مالیدن گل آن را استتار کنید. بعد از ایجاد یک گره و حلقه مناسب در یک سر طناب به سادگی آن را روی لایه بالایی میخ های چوبی قرار دهید و سر دیگر طناب را بطور محکم به دور یک تنه درخت سالم و قوی ببندید. به یاد داشته باشید که میخ های چوبی فقط به سفت شدن دام به دور پای حیوان کمک می کند و در اصل این طناب است که حیوان را نگه می دارد در نتیجه در انتخاب طناب و نحوه بستن بسیار دقت کنید.
  توصیه من این است که سر دیگر طناب را به نزدیک ترین درخت ببندید و آن را به زمین میخ نکنید . با این روش می توانید اطمینان داشته باشید که شکست نخواهید خورد. همیشه به یاد داشته باشید که باید کمی جای حرکت برای حیوان در نظر بگیرید و این مسافت را نه خیلی زیاد و نه خیلی تنگ در نظر بگیرید.
  تصویر پایین تله شما را قبل از استتار نشان می دهد. بعد از این باید با یکسری برگ و شاخه های نازک آن را به حد کافی استتار کنید و همچنین روی ادامه طناب را نیز بپوشانید.  در تصویر زیر تله استتار شده را می بینید. همانطور که می بینید خیلی آن را پر نکرده ام و فقط در حد استتار پوشانده ام و بعد روی طناب را نیز می پوشانم. با این تله در صورتی که جای مناسبی را برای برپایی انتخاب کنید صد درصد موفق خواهید شد. فقط یک نکته را فراموش نکنید که با این تله شما حیوان را فقط به دام انداخته اید و آن را نکشته اید پس برای نزدیک شدن به آن احتیاط کنید.
  منبع: بقا در طبیعت
  نویسنده:علیرضا کیایی
  4 کاربر پسندیده اند: aligator,majid m/s,سلطانی,علی بختیاری
  هیچ وقت مغرور نشو برگ درختان زمانی می ریزند که فکر می کنند طلایی شدن....
  گلخانه ی من
  عکس های من

 5. بالای صفحه | پست شماره : 5

  کاربر تاثیرگذار
  نام
  الیاس خداپرست
  شغل
  دانشجوی پرستاری
  محل اقامت
  مشهد
  جنسیت
  مرد
  شماره عضویت
  125
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۱۰-۱۶
  نوشته ها
  386
  میانگین ارسال
  0.13
  سن
  22
  پسند داده
  1,297
  پسند گرفته
  1,252
  امتیاز کاربری
  2013

  پاسخ : آموزش ساخت تله برای شکار حیوانات

  سلام دوستان
  از این به بعد در این جا کیلیپ ها مقاله ها و عکس هایی که به راه اندازی تله مربوط می شود قرار می گیرد
  --------------------------
  این کیلیپ آموزش نحوه ی درست کردن تله برای شکار خرگوش هست  لینک دانلود

  موفق باشید
  3 کاربر پسندیده اند: aligator,majid m/s,سلطانی
  هیچ وقت مغرور نشو برگ درختان زمانی می ریزند که فکر می کنند طلایی شدن....
  گلخانه ی من
  عکس های من

 

 

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •