مقاله اختصاصی هدایت الکتریکی آب - پارامتری مهم در تکثیر و نگهداری آبزیان
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
Like Tree12ارتقاء پست
 • 12 ارسال توسط DarKfish

موضوع: هدایت الکتریکی آب - پارامتری مهم در تکثیر و نگهداری آبزیان

 1. بالای صفحه | پست شماره : 1

  کاربر ماندگار و پیشکسوت
  نام
  امیرحسین سوری
  محل اقامت
  Houston, Texas
  جنسیت
  مرد
  شماره عضویت
  5
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۰۷-۲۷
  نوشته ها
  554
  میانگین ارسال
  0.28
  سن
  29
  پسند داده
  2,550
  پسند گرفته
  3,577
  امتیاز کاربری
  6147

  هدایت الکتریکی آب - پارامتری مهم در تکثیر و نگهداری آبزیان

  یکی از مسائل بسیار ظریف و مهمی که در هیچ یک از سایتهای تخصصی بحث نشده، بحث "هدایت الکتریکی" آب هست که تاثیر مستقیم بر روی سلامت، رنگ و از همه مهمتر تکثیر خواهد گذاشت.
  هدایت الکتریکی میزان توانایی یک جسم برای گذراندن جریان الکتریسیته هست. هرچه هدایت الکتریکی بالاتر باشد، جریان بیشتری میتوان از جسم عبور داد. آب تنها زمانی هدایت الکتریسیته دارد که مقطر نباشد و به عبارتی املاح و نمک ها در آن حل شده باشند.
  واحد هدایت الکتریکی در آکواریم us (microSiemens) هست
  از آنجا که مقدار هدایت الکتریکی وابسته به کل مواد جامد در آب یعنی سختی TDS میباشد ، رابطه ی مستقیم با این پارامتر دارد. یک روش به عنوان rule of tumb وجود دارد که عدد، 0.64 ضربدر TDS به شما هدایت الکتریکی رو خواهد داد(که در صورت داشتن وسیله ای برای تشخیص هدایت الکتریکی، میتوان TDS روامحاسبه کرد-عکس این قضیه)

  اما هدایت الکتریکی چه اهمیتی دارد؟

  در آکواریم آب شور، برای سلامتی و شرایط ثابت، میبایست با اندازه گیری هدایت الکتریکی ، نمک و املاح را در یک رنچ مشخص حدود 52-54 )miliSiemens) نگه دارند. زیرا به خاطر تبخیر و اضافه شدن فضولات این مقدار بیشتر و بیشتر خواهد شد.
  در آکواریم آب شیرین،
  از آنجا که تنوع گیاهان و ماهی ها در آب شیرین بسیار زیاد است و ماهی ها متعلق به شرایط اقلیمی خاص هستند، میبایست شرایط همانند شرایط زندگی ماهی فراهم شود. این کار باعث عمر بیشتر، کمتر شدن استرس، تاثیر بر باروی و تولید مثل میگذرد (درست مثل اسیدیته)
  دیسکس یکی از مثال های واضحی هست که میتوان زد. این ماهی در هدایت الکتریکی خیلی پایین یعنی در حدود 50 میکروزیمنس تخم ریزی میکند. ماهی هایی مثل زنده زاها و یا آفریقایی ها، در هدایت الکتریکی بالا در حدود 500 میکرو زیمینس زندگی میکنند.
  قرار دادن یک ماهی در آبی با شرایط هدایت الکتریکی متفاوت مثل قرار دادن یک انسان از صحرای آفریقا در قطب است! ممکن است طرف زنده بماند، ولی باعث میشود که ضعیف تر شده و عمر کمتری کند.
  یکی از مسائل دیگر برای اهمیت هدایت الکتریکی، بحث آب به آب کردن ماهی و همچنین نریختن آب آکواریم فروشی ها در داخل تانک است، اگرچه بحث دما و سیکل نیز مهم است، اما یکی از مشکلات آبهای آکواریم فروشی ها، مقدار بالای هدایت الکتریکی آنها به خاطر موندگی و سیفون کم بوده که باعث میشود که آکواریم شما هم دچار تغییر گردد.
  خیلی از ماهی ها هستند که زمان تخم ریزی باید در مناطق لب شور باشند، این ماهی ها حتما نیازمند به هدایت الکتریکی بالا برای تولید مثل اند.
  یا برای مثال لوچ دلقک، یکی از راهها این است که مدت ها سیفون انجام نشود تا هدایت الکتریکی بالا رود، سپس به یک دفعه شروع به سیفون مرتب با آب مقطر کرده و یک افت شدید هدایت الکتریکی ایجاد میگردد. این شوک شدیدا باعث تحریک ماهی به تخم ریزی میشود.
  خیلی از ماهی هایی که تولید مثل دشواری دارند بسیار حساس به بحث هدایت الکتریکی هستند، مثل catfish ها،
  روشی معروف به Kirschbaum موجود هست که در رابطه با همین موضوع که چند نمونه ی سخت از کت فیش های آفریقایی و mormyrid ها با ایجاد یک الکترولیز (هدایت الکتریکی بالا) در شرایط آکواریم تکثیر شده اند (به جای کاهش PH). نمونه ی دیگر هم کوردیدوراس ها هستند که با تغییر یکدفعه ای 75 درصد آب سردتر و سبک تر تحریک به جفت گیری میشوند (دما بر روی هدایت الکتریکی تاثیر گذار است-افزایش دما باعث افزایش هدایت الکتریکی میشود و باالعکس)

  معمولا برای افزایش هدایت الکتریکی از الکترولیز های مخصوص و یا آب نمک استفاده میکنند
  و برای کاهش آن از R/O ، تقریبا آب RO حدود 20 تا 30 میکروزیمنس هدایت الکتریکی دارد.
  در نهایت، باید گفت که بحث هدایت الکتریکی میتواند در حین سادگی اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با شرایط آب را بدهد (نه تنها سختی آب) و جزو تکنیک های بسیار حرفه ای در تکثیر ماهیان است.
  جدول هدایت الکتریکی ماهیان در پیوست بر حسب میکرو زیمنس آمده است.

  نویسنده و گردآوری: DarKfish
  اختصاصی از امروزی
  فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
  Rezaei, ehsantaghavi2007, aligatorو 9 نفر دیگر به این پست ارتقاء داده اند.

  کوه ها،نهرها،درختان، پرندگان،ستارگان ،همه و همه با ما سخن میگویند. تنها لازم است سکوت کنیم،صبر کنیم و با آرامش به آنها گوش دهیم. Rachel Carson
  از هرگونه پاسخ گویی به سوالات به صورت پیام خصوصی معذورم - سوالات خودرا در فروم مخصوص خود بپرسید تا دیگران هم استفاده کنند.
  کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

 

 

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •