گفت و گو درباره اصلاح نژاد و خالص سازی زنده زاها - صفحه 2
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 8 تا 14 , از مجموع 22
  1. بالای صفحه | پست شماره : 8

مدیر انجمن علوم آزمایشگاهی
    نام
    علی
    شغل
    آزمایشگاه
    محل اقامت
    زاهدان
    شماره عضویت
    11
    میانگین ارسال
    0.50
    پسند داده
    8,407
    پسند گرفته
    7,447
    امتیاز کاربری
    11253

پاسخ : گفت و گو درباره اصلاح نژاد و خالص سازی زنده زاها

ممنون از همه دوستان

بله این روش دمایی رو من از محسن بهزادی عزیز شنیده بودم و مثل اینکه چندین بار تستش کرده بود و جواب گرفته بودن.

دوستان در این تاپیک فقط در مورد اصلاح نژاد زنده زاها بحث بشه.

ممنون
    2 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,™@я€z

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

***دوستان از گزینه ارتقا پست در گوگل فقط برای پست های مفید و مقالات استفاده کنید...برای تشکر کردن دکمه تشکر کافیــــست***

2. بالای صفحه | پست شماره : 9

سرپرست کل
    متخصص ماکیان
    مدیر نمونه زمستان 92
    نام
    Ali
    محل اقامت
    Esfahan
    شماره عضویت
    33
    میانگین ارسال
    0.48
    پسند داده
    6,652
    پسند گرفته
    7,296
    امتیاز کاربری
    11800

دوستان ببخشید که با اطلاعات ناقص وارد بحثتون میشم.ولی تا جایی که میدونم برای خالص سازی بایداز 3نسل بگذره تا بتونیم ادعا کنیم ما در حال خالص سازی هستیم.ولی توی تعداد دفعات بالا که بخایم هم خانواده ها رو با هم جفت بزنیم شاهد ایجاد بچه های نافرم،باروری کمتر در مولدین،ژن های مغلوب بی کیفیتی که تا حالا نهفته بودن والان میتونن خود نمایی کنن و.....خواهیم بود
    چنتا نمونه از چیزایی رو که توی جفت زدن های پی درپی خوانوادگی دیدم یا تجربه کردمو براتون مثال میزنم:
    توی گاو نسل چهارم:گوساله ماده با8پستان!!
    مرغ نسل پنجم:جوجه با4پا(هنوز فکر کنم توی الکل سالم مونده باشه...
    قناری نسل دوم:جوجه کل دم(فاقد پرهای دم)

چیزی که از خالص سازی بدون دخالت علم وبه صورت تجربی ودو دو تا چهارتایی فهمیدم این بوده:معمولأ برای خالص سازی از چند جفت استفاده میشه (حد اقل 2جفت)وبچه ها تا2 نسل در گله خودشون جفت میخورن و ارشدها جدا میشن.بعد برای جفت زدن نسل دوم(نوه ها)ارشد های هر گروه رو با هم جفت میزنن ودوباره تا 2نسل میزارن با هم خانواده ها جفت بخورن ومجددأ همین عمل رو تکرار میکنن تا به نتیجه مطلوب برسن.
    این فرایندی هست که من بر اساس تجربه ها وشنیده ها بازگو کردم وبه نظر خودم عقلانی اومده،تا 4نسل رو هم روی قناری ومرغ امتحان کردم ونتیجه مطلوب گرفتم ولی اینکه نتیجه مطلوب من به خاطر رعایت این اصول بوده یانه رو نمیدونم.
    ببخشید که طولانی شد...
    5 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,™@я€z,DarKfish,masih,علی بختیاری
    ​تير آرش در کمانم...نام ايران بر زبانم...
    قله ها در زير پايم...کهکشانها آشيانم...
    سرکشم چون کوه آتش ،آتشم... آتشفشانم...
    چون سياوش پاک پاکم...همچو رستم پهلوانم...
    کاوه ام آزاده مردم...تار و پود کاويانم...
    من زماد و از هخايم...از ارشک ساسانيانم...
    مازيارم...بابکم...من رهبر آزادگانم...
    جشن يلدا جشن نوروز...هم سده هم مهرگانم...
    نور خورشيد نور چشمم...آسمانها زير پايم...
    زاده پاک اهورا...از نژاد آريايم...
    کپی رایت تمامی مطالب و قالب در اختــیـار سایت امــروزی است.
    استفاده از مطالب این سایت با درج لینک مطلب و نام نویسنده یا متـرجم ، بلامانع است.
    همچنین کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

3. بالای صفحه | پست شماره : 10

مدیر انجمن علوم آزمایشگاهی
    نام
    علی
    شغل
    آزمایشگاه
    محل اقامت
    زاهدان
    شماره عضویت
    11
    میانگین ارسال
    0.50
    پسند داده
    8,407
    پسند گرفته
    7,447
    امتیاز کاربری
    11253

خیلی خیلی ممنون از دوستان که اطلاعاتشون رو در اختیار همه میذارن.

خب من یه جمع بندی بکنم دوستان ببینن اگه اشتباهی هستش بگن.ممنون

مثلا : خالص سازی نژاد دم قرمز گوپی::

دو جفت مولد دم قرمز رو در نظر میگیریم ( گروه شماره 1 و2 ) و به صورت جدا نگهداری میکنیم تا بچه هاشون به دنیا بیان.بعد بچه هاشون رو سایز میکنیم تا زمانیکه جنسیتشون مشخص بشه و بعد از تشخیص جنسیت نرها و ماده هارو از م جدا میکنیم.( میشه 4 تا تانک که یک تانک نرهای گروه شماره 1 و یک تانک ماده های گروه شماره 1 و یک تانک ماده های گروه شماره 2 و یک تانک نرهای گروه شماره 2 )
    بعد از بلوغ خواهر و برادر هایی که از نظر رنگی و سایز بهتر هستند رو باهم جفت میزنیم و دوباره ازشون بچه میگیریم و رند بالا رو تکرار میکنیم تا بچه ها (نوه های مولد های اولیه ) بالغ بشن و در این مرحله ماده های منتخب ( از نظر رنگ و سایز مناسب باشن ) گروه شماره 1 رو با نرهای منتخب گروه 2 و نرهای منتخب گروه 1 رو با ماده های منتخب گروه 2 جفت میزنیم و همین روند رو ادامه میدیم تا به مولدهایی که بچه هاشون یک رنگ و با کیفیت باشن برسیم.

دوستان اگر اشتباه و یا کسری در مطلب میبینن بگن تا اصلاح کنیم و به یه مطلب کامل و علمی و عملی برسیم.

ممنون
    4 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,aligator,™@я€z,somijooon

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

***دوستان از گزینه ارتقا پست در گوگل فقط برای پست های مفید و مقالات استفاده کنید...برای تشکر کردن دکمه تشکر کافیــــست***

4. بالای صفحه | پست شماره : 11

سرپرست کل
    متخصص ماکیان
    مدیر نمونه زمستان 92
    نام
    Ali
    محل اقامت
    Esfahan
    شماره عضویت
    33
    میانگین ارسال
    0.48
    پسند داده
    6,652
    پسند گرفته
    7,296
    امتیاز کاربری
    11800

سلام
    علی جان این چیزی هست که من از حساب دو دو تا چهارتایی وتجربی بهش رسیدم(البته از تجربیات دیگران استفاده وجمع بندی کردم )در مورد مرغ این نمونه ای هست که تولید خودم هست وهمونجوری که گفتم حاصل نسل سوم هست.توی این مرغ همونجوری که میبینید یه مرغ با اندازه های تقریبی نصف مرغهای پاکوتاه (از نظر جسه)در دسترس با کاکل وریش اضافی نسبت به حاضرین ونسل اولی ها رو کشیدم.
    کاری که کردم دقیقأ از همین روش بود وخروسها از خروس های نیمچه کاکل وپرپرا وریشی بودن ومرغها از نژاد پا کوتاه پرپا.... http://emruzi.com/up/uploads/13615633633.jpg
    فقط حیف که جزء اخرین گروه مرغها بود وبفروش رسیدودیگه روند اصلاح قطع شد....
    حالا بازم بزارید ببینیم اساتید چی میگن.
    3 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,somijooon,علی بختیاری
    ​تير آرش در کمانم...نام ايران بر زبانم...
    قله ها در زير پايم...کهکشانها آشيانم...
    سرکشم چون کوه آتش ،آتشم... آتشفشانم...
    چون سياوش پاک پاکم...همچو رستم پهلوانم...
    کاوه ام آزاده مردم...تار و پود کاويانم...
    من زماد و از هخايم...از ارشک ساسانيانم...
    مازيارم...بابکم...من رهبر آزادگانم...
    جشن يلدا جشن نوروز...هم سده هم مهرگانم...
    نور خورشيد نور چشمم...آسمانها زير پايم...
    زاده پاک اهورا...از نژاد آريايم...
    کپی رایت تمامی مطالب و قالب در اختــیـار سایت امــروزی است.
    استفاده از مطالب این سایت با درج لینک مطلب و نام نویسنده یا متـرجم ، بلامانع است.
    همچنین کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

5. بالای صفحه | پست شماره : 12

کاربر سایت
    نام
    hamed
    محل اقامت
    esf
    شماره عضویت
    662
    میانگین ارسال
    0.00
    پسند داده
    0
    پسند گرفته
    26
    امتیاز کاربری
    44

سلام
    همونطور که دوستان اشاره کردن برای داشتن ماهی های سالم باید از مولد هایی استفادهبشه که خواهر و برادر نباشن. اما در بعضی موارد مثلا برای اصلاح نژاد گونه هایی کهبیش از یک جفت ماهی در دسترس نباشه چاره ای جز تکثیر خواهر برادری نیست.
    اما به تجربه راهکارهایی جهت به حد اقل رساندن مشکلات تداخل ژنتیک کسب کردم کهامیدوارم براتون مفید باشه.
    1. جداسازی نرها از ماده ها
    2. نگهداری ماهی ماده در دمای 28 درجه با جیره غذایی دارای حد اقل 40درصد پروتیین3بار در روز به مدت 20روز
    3.نگهداری ماهی نر در دمای 26 درجه با جیره غذایی حد اکثر 35 درصد پروتیین 2بار درروز به مدت 20روز
    4. انتقال ماهی های نر و ماده به مخزن مشترک با دمای 27 درجه جهت انجام لقاح بهمدت 3روز
    5. انتقال ماهی ها به مخزن تکثیر با دمای 30 درجه(شوک حرارتی)
    موفق باشید...
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

6. بالای صفحه | پست شماره : 13

کاربر سایت
    نام
    محمد امین
    شغل
    تکنسین تعمیرات سخت افزار
    محل اقامت
    اهواز
    شماره عضویت
    448
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    280
    پسند گرفته
    207
    امتیاز کاربری
    240

با اجازه از اساتید بزرگ ولی حاصل تجربه خودم رو در مولی میگم که چند بار دارم مولی تکثیر میکنم ( البته واسه سرگرمیه ) و اینکه حرات اکواریوم گیاه خوار من همیشه بین 30 تا 35 بوده

اینکه 98 درصد بچه ها ماده بودن و غذا هایی هم که میدادم به ترتیب زیاد دادن : تترا پریما - پولکی اکوا پلاس - پولکی تروپیکال سوپر ویت و آرتمیا یخ زده ماهیران هفته ای 1 بار

اما نمیدونم چرا بچه ها ماده درمیان ؟ !!!

شاید قانون دما برا مولی نیست ؟
    2 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,علی بختیاری
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

7. بالای صفحه | پست شماره : 14

کاربر ماندگار و پیشکسوت
    نام
    امیرحسین سوری
    محل اقامت
    Houston, Texas
    شماره عضویت
    5
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    2,550
    پسند گرفته
    3,583
    امتیاز کاربری
    6153

سلام، اصلاح نژاد چند مدل هست اگر اشتباه نکنم،
    یکی اینکه فقط خالص سازی ایجاد بشه، یعنی با ترکیب شدن نژاد های مختلف، مسلما کیفیت و حتی عمر گوپی هم کم میشه.
    برای این کار همونطور که علی گفت دو دسته میکنن یک نژاد رو، هر کدوم تا سه نسل پیش میرن (یعنی والدین، بچه و نوه)، حالا نوه هارو ضربدری (مونث گروه یک با مذکر گروه 2 و مذکر گروه 1 با مونث گروه 2) پیوند میخورن و با خوبی و خوشی زندگی میکنن.
    اما دو تا موضوع دیگه هست، یکی back-crossing هست، که یعنی والدین با نوه یا بچه جفت بخورن و یکی هم out-crossing هست که یعنی کلا یک بنده خدایی رو بدون ارتباط به والدین بیاریم و جفت بزنیم.
    این out-crossing هست که کار حرفه ای هاست که میتونن شکل بدن به بچه ها، اندازه ی دم رو تغییر بدن یا pattern جدید اضافه کنن.
    دوست دارید در مورد این موضوع بدونید؟
    5 کاربر پسندیده اند: aligator,™@я€z,Rezaei,somijooon,علی بختیاری

کوه ها،نهرها،درختان، پرندگان،ستارگان ،همه و همه با ما سخن میگویند. تنها لازم است سکوت کنیم،صبر کنیم و با آرامش به آنها گوش دهیم. Rachel Carson
    از هرگونه پاسخ گویی به سوالات به صورت پیام خصوصی معذورم - سوالات خودرا در فروم مخصوص خود بپرسید تا دیگران هم استفاده کنند.

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع