گفت و گو درباره اصلاح نژاد و خالص سازی زنده زاها
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 22
  1. بالای صفحه | پست شماره : 1

مدیر انجمن علوم آزمایشگاهی
    نام
    علی
    شغل
    آزمایشگاه
    محل اقامت
    زاهدان
    شماره عضویت
    11
    میانگین ارسال
    0.51
    پسند داده
    8,407
    پسند گرفته
    7,447
    امتیاز کاربری
    11253

گفت و گو درباره اصلاح نژاد و خالص سازی زنده زاها

سلام

با اجازه دوستان خودم این تاپیک رو زدم تا ادامه بحث بیاد اینجا.

خب سمیه خانوم گفتن که نباید فرزندان یک ماده رو باهم جفت بزنیم و منم طبق معمول دنبال دلیلش بودم و این هم پست بعدی ایشون تو تاپیک کارگاهشون که اینجا میارمش تا بقیه بحثو اینجا دنبال کنیم::

** والا من هیچ سر رشته ای تو اصلاح نژاد ندارم ولی تا جایی که خوندم و مطالعه کردم ، تو دنیای جانداران چه انسانها و چه حیوانات جفت خوردن بین فرزندان یک خانواده باعث مشکلات وراثتی میشه و اگه همینطور ادامه دار باشه به سمت ضعیف شدن نسلهای بعدی و ناخالص شدنشون پیش میره.. البته نمیدونم که این مشکل بیشتر برای فرزندان نا تنی (از یک مادر) یا تنی (از یک پدر) پیش میاد.. اگه واقعا هدف اصلاح نژاد و رسیدن به یه نژاد خالص بشه این مورد هم باید بهش توجه بشه. **

خب بعد اگه ما بیایم و بچه های یک ماده رو با بچه های ماده ای دیگه جفت بزنیم توی نژادشون نا خالصی وارد نمیشه؟؟؟

مگر اینکه ماده هایی از یک نژاد داشته باشیم که بعد بچه هاشون رو با هم جفت بزنیم.درسته؟؟؟ منظورتون همین بود؟؟؟

فکر میکنم این حالت رو بیشتر برای مولد گیری انجام بدن و برای ماهی هایی که وارد بازار میشه این قضیه زیاد مهم نباشه (یعنی تعدادی از نرهای یک مولد رو با تعدادی از

ماده های مولد دیگری که از نظر رنگ مشابه هم هستند باهم جفت بزنیم و از بین بچه هاشون باز اونایی که شبیه به هم هستن رو با هم جفت بزنیم ).چون اگه بخوایم تموم

بچه های یک ماده رو از هم جدا نگه داریم که کار مشکلی هستش.
    6 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,Amin_,™@я€z,Hamzeh,rohollajalili,somijooon

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

***دوستان از گزینه ارتقا پست در گوگل فقط برای پست های مفید و مقالات استفاده کنید...برای تشکر کردن دکمه تشکر کافیــــست***

2. بالای صفحه | پست شماره : 2

مدیـر کـل و صاحب امتیاز سایت
    نام
    حامد رضایی نژاد
    محل اقامت
    کرمان
    شماره عضویت
    1
    میانگین ارسال
    0.94
    پسند داده
    8,103
    پسند گرفته
    19,468
    امتیاز کاربری
    28886

پاسخ : گفت و گو درباره اصلاح نژاد و خالص سازی زنده زاها

من منبع یا مطالعه موثقی در این زمینه ندارم اما برداشت و اطلاعات عمومیم این رو میگه که بهترین حالت در اصلاح نژاد جفت زدن بچه های خواهر برادر ها و جدا کردن بچه های با کیفیت و ادامه روند هست
    با جفت خوردن بچه های یک جفت ممکنه ناخالصی های مشترک غالب بشه و کیفیت تکثیر پایین بیاد
    5 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,™@я€z,rohollajalili,somijooon,علی بختیاری

به عمل کار برآید ، نه سخن

کپی رایت تمامی مطالب و قالب در اختــیـار سایت امــروزی است.
    استفاده از مطالب این سایت با درج لینک مطلب و نام نویسنده یا متـرجم ، بلامانع است.
    کــپـــــی غــیـــر مجـــــــاز = اخــــــــــراج دائمی
    سئوال تخصصی در پیام خصوصی = جواب نگرفتن و برخورد طبق قوانین
    << بند ویژه ارسال پست : کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد. >>

3. بالای صفحه | پست شماره : 3

کاربر متخصص آکواریوم آب شیرین
    نام
    مسیح
    شغل
    محصل
    محل اقامت
    اصفهان
    شماره عضویت
    439
    میانگین ارسال
    0.14
    پسند داده
    767
    پسند گرفته
    2,253
    امتیاز کاربری
    3642

ببخشید دوستان من ی اطلاعات کمی در این زمینه دارم داشتن نژادهای خوب مستلزم یکم زحمته ب شکلی ک از یه نژاد خوب دودسته مثلا داشته باشیم ک میشن چهار دسته یعنی دوتا دسته نر دوتا دسته ماده
    وقتی تکثیر شدن وتوسط تور مولدین وبچه ها جدا شدن باید بچه هارو تاسایزی ک هنوز ب بلوغ نرسیدن ونشونه ی اولین حالت از نر یا ماده بودنشون هست بزرگشون کنیم بعد تاوقتی ک باکری هستند ماده ها یعنی هنوز بچه دارنشدن وتازه علائم ماده بودن که همون باله ی زیرین هست نمایان شده نرها وماده هارو جدا میکنیم (این اصطلاح باکره واطلاعات رو یکی از تکثیر کنندگان بزرگ گوپی بهم داده)
    بعد ماهیارو سایز میکنیم تا ب سایز مولدی برسن بعد نر گروه یک رو با ماده ی گروه دوم جفت میزنیم اینجوری هم درصورت یک نژاد بودن ماهی ها نژاد خالص تری بوجود میاد هم تولید نژادهای بی کیفیت ب حد اقل میرسه
    البته این واسه اینه ک تولیدمون ب بهترین شکل برسه ولی درضمینه اصلاح نژاد اینکار یه پروسه ی وقت گیر وپرحوصله هست بطوری ک بچه های یک جفت رو ماده هاشو با نر مولد جفت میزنیم تا ب نژاد خوب برسیم
    درمورد روش اول ک عرض کردم یک روش نرسازی وماده سازی هم هست اگر دوستان مایل بودند خدمتتون عرض میکنم
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

4. بالای صفحه | پست شماره : 4

مدیر انجمن علوم آزمایشگاهی
    نام
    علی
    شغل
    آزمایشگاه
    محل اقامت
    زاهدان
    شماره عضویت
    11
    میانگین ارسال
    0.51
    پسند داده
    8,407
    پسند گرفته
    7,447
    امتیاز کاربری
    11253

ممنون مسیح عزیز اطلاعات جالبی دادی.خیلی خوشحال میشیم ادامه بدی و اگه به منبع خوبی دسترسی داری اطلاعات بیشتری در این مورد و کلا تکثیر گوپی بذاری.

مرسی
    4 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,™@я€z,rohollajalili,somijooon

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

***دوستان از گزینه ارتقا پست در گوگل فقط برای پست های مفید و مقالات استفاده کنید...برای تشکر کردن دکمه تشکر کافیــــست***

5. بالای صفحه | پست شماره : 5

نام
    مسیح
    شغل
    محصل
    محل اقامت
    اصفهان
    شماره عضویت
    439
    میانگین ارسال
    0.14
    پسند داده
    767
    پسند گرفته
    2,253
    امتیاز کاربری
    3642

بله علی جان خواهش میکنم چشم حتما
    والا منبعی جز اطلاعات خودم ندارم شرمنده وهمش تجربیه نه تئوری وگرنه حتما دراختیار میذاشتم
    درمورد نرسازی ادامه میدم البته اینکار درزمینه ماده سازی نیز انجام میشه ولی بنده فقط نرسازی رو اطلاعات دارم وماده سازیرو دنبال نکردم ولی میشه انجام داد چون مابااستفاده ازهورمون مردانه نرسازی میکنم پس باهورمون زنانه میشه ماده سازی کرد
    ک درمردها تستسترون هستش
    ودر خانمها استروژن
    اینکار وقتی انجام میشه ک لاروها شروع ب تغذیه از اولین وعده غذایی خود میکنند ک ب دو صورت انجام میشه
    یک اینکه موقعی ک درحال هچ کردن ارتمیا هستیم توی ابی ک ارتمیاهادرحال غلتیدن هستند قرص گچی تستسترون بندازیم وبذاریم بااون اب هچ بشه وتوی همون اب چند ساعتی بمونه ارتمیا ک خوب ب خوردارتمیاها میره ومیشه این کلمه رو بکاربرد ک ارتمیا غنی شدس وبعد ب خورد ماهی ها داده میشه وادامه ی ماجرا
    ولی روش دوم تقریبا همه ی ماهیها میتونند ازاوایل شنای ازاد بیومار 0.5روبخورن یا یکم ریز تر بغیر از بعضی از ماهی ها
    خب ما روغن تستسترون ک ب صورت قرص های روغنی هستش یا امپول متیل تستسترون رو با ی ماده ای رقیق میکنیم بنده الکل سفید بدون مواد تلخ کننده رو پیشنهاد میدم حتی میتونید کمی ویتامین هم بدیم دستش ک خوش خوراک تر بشه بعد ک رقیق شد هر امپولو واسه250گرم بیومار استفاده میکنیم واون میذاریم جذب بشه والکلش تبخیر بشه حالا اون 250گرم رو با750گرم بیومار معمولی مخلوط میکنیم ک بشه یک کیلو یعنی نسبت یک چهارم وبه ماهی میدیم اینجوری قبل از شکل گرفتن اندام تناسلی و...ماهی ماهی ب نر یا ماده تغییر پیدا میکنه
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

6. بالای صفحه | پست شماره : 6

مدیـر کـل و صاحب امتیاز سایت
    نام
    حامد رضایی نژاد
    محل اقامت
    کرمان
    شماره عضویت
    1
    میانگین ارسال
    0.94
    پسند داده
    8,103
    پسند گرفته
    19,468
    امتیاز کاربری
    28886

نقل قول نوشته اصلی توسط masih نمایش پست ها
    بله علی جان خواهش میکنم چشم حتما
    والا منبعی جز اطلاعات خودم ندارم شرمنده وهمش تجربیه نه تئوری وگرنه حتما دراختیار میذاشتم
    درمورد نرسازی ادامه میدم البته اینکار درزمینه ماده سازی نیز انجام میشه ولی بنده فقط نرسازی رو اطلاعات دارم وماده سازیرو دنبال نکردم ولی میشه انجام داد چون مابااستفاده ازهورمون مردانه نرسازی میکنم پس باهورمون زنانه میشه ماده سازی کرد
    ک درمردها تستسترون هستش
    ودر خانمها استروژن
    اینکار وقتی انجام میشه ک لاروها شروع ب تغذیه از اولین وعده غذایی خود میکنند ک ب دو صورت انجام میشه
    یک اینکه موقعی ک درحال هچ کردن ارتمیا هستیم توی ابی ک ارتمیاهادرحال غلتیدن هستند قرص گچی تستسترون بندازیم وبذاریم بااون اب هچ بشه وتوی همون اب چند ساعتی بمونه ارتمیا ک خوب ب خوردارتمیاها میره ومیشه این کلمه رو بکاربرد ک ارتمیا غنی شدس وبعد ب خورد ماهی ها داده میشه وادامه ی ماجرا
    ولی روش دوم تقریبا همه ی ماهیها میتونند ازاوایل شنای ازاد بیومار 0.5روبخورن یا یکم ریز تر بغیر از بعضی از ماهی ها
    خب ما روغن تستسترون ک ب صورت قرص های روغنی هستش یا امپول متیل تستسترون رو با ی ماده ای رقیق میکنیم بنده الکل سفید بدون مواد تلخ کننده رو پیشنهاد میدم حتی میتونید کمی ویتامین هم بدیم دستش ک خوش خوراک تر بشه بعد ک رقیق شد هر امپولو واسه250گرم بیومار استفاده میکنیم واون میذاریم جذب بشه والکلش تبخیر بشه حالا اون 250گرم رو با750گرم بیومار معمولی مخلوط میکنیم ک بشه یک کیلو یعنی نسبت یک چهارم وبه ماهی میدیم اینجوری قبل از شکل گرفتن اندام تناسلی و...ماهی ماهی ب نر یا ماده تغییر پیدا میکنه
    متیل تستسترون قرص هست مسیح جان و برای استفاده از امپول هم باید تستسترون پروپیونات استفاده بشه

اما برای زنده زا ها یک راه بسیار ساده تر وجو داره

مولدین رو در دمای زیر 27 درجه نگهداری و به شکل متوسط تغذیه بشن و لاروها هم تا نیم سانتی در همین دما به حالت عادی تغذیه بشن 95% بچه ها ماده خواهند بود
    و با دمای بالای 30 درجه و تغذیه والدین با آرتمیای زنده و یا حتی حجم غذای بیشتر نسبت به ماده سازی ، 95% بچه ها نر خواهند شد

این روشی هست که خودم جواب گرفتم ازش و با ابن روش کل بچه های تکثیری این یک ماهه به جز 1 دونه همه ماده شدند ( خالص سازی نژاد کمر مشکی )

به عمل کار برآید ، نه سخن

کپی رایت تمامی مطالب و قالب در اختــیـار سایت امــروزی است.
    استفاده از مطالب این سایت با درج لینک مطلب و نام نویسنده یا متـرجم ، بلامانع است.
    کــپـــــی غــیـــر مجـــــــاز = اخــــــــــراج دائمی
    سئوال تخصصی در پیام خصوصی = جواب نگرفتن و برخورد طبق قوانین
    << بند ویژه ارسال پست : کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد. >>

7. بالای صفحه | پست شماره : 7

نام
    مسیح
    شغل
    محصل
    محل اقامت
    اصفهان
    شماره عضویت
    439
    میانگین ارسال
    0.14
    پسند داده
    767
    پسند گرفته
    2,253
    امتیاز کاربری
    3642

ممنونم حامد جان روش خیلی خوبیو پیشنهاد دادی اگر درمورد تخم گذارهاهم اطلاعی داری ممنونت میشم مثل فلاورهورن یا دیسکس یاانجل
    3 کاربر پسندیده اند: ABOLFAZL,rohollajalili,somijooon

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع