سوالات بخش خاک - صفحه 2
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 8 تا 10 , از مجموع 10
  1. بالای صفحه | پست شماره : 8

کاربر پیشکسوت
    نام
    حمزه حق پرست
    شغل
    ساخت تراریوم - بونسای - گلخانه
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    205
    میانگین ارسال
    0.25
    پسند داده
    5,296
    پسند گرفته
    4,752
    امتیاز کاربری
    8574

پاسخ : سوالات بخش خاک

نقل قول نوشته اصلی توسط DarKfish نمایش پست ها
    من ورمی کمپوست دماوند گرفتم بسته ی تقریبا یک کیلویی، 3000 تومن
    گلشیفته هم داشت که کیلویی 5000 تومن بود.
    ----
    حمزه جان، واسه بحث قرنطینه و قارچ کشی، تعویض خاک گلدان کارسازه؟ اینکه خاک گلدون رو عوض کنیم گیاه خیلی تو شوک میره یا زود برمیگرده؟
    یه سوال دیگه،
    واسه کف گلدان، بین این سه تا کدوم رو توضیه میکنی:
    1-گرانول رسی
    2-پوکه
    3-اسفنج
    سپاسگذار. (اگر جای درست نزدم دیگه خودت زحمت انتقال رو بده)
    منظورت اینه که مثلا یه گیاه تازه وارد خونه شده و میخوای کنار گیاهای دیگه بمونه و احیانا اگه مشکلی داره به بقیه سرایت نکنه و یا حتی برای خود گیاه دیگه .....

در هر شرایطی بعد از تعویض خاک گیاه تو شوک میره و تعدادی از برگاشو از دست میده . با این حال من خیلی کم از مواد شیمیایی برای این کار استفاده میکنم و بهترین کار رو تعویض خاک میدونم . درسته که گیاه تو شوک میره ولی بعضی وقتا همین مواد شیمیایی چرخه رشد و خاک رو بهم میزنن و دچار اختلال تو رشد میشن . ( زمانی که گیاه کاشته شده ) به تنهایی بازم میشه از این مواد استفاده کرد .
    این که بخوایم بگیم زود برمیگرده به عوامل زیادی مث فصل تعویض گلدان ، اقلیم ، محل نگهداری و ریشه پر بودن گیاه و یا حتی نوع گیاه برمیگرده .
    برای مثال آگلونما یه گیاهی هست که نگهداری ازش خیلی ساده هست و به راحتی تکثیر میشه ولی با اینکه گیاه کم دردسری هست بعد از تعویض خاک برگ های پایینی و قدیمی خودشو از دست میده به عبارتی زرد میشه و این قضیه تو گیاهای مختلف هم هست و به اشکال مختلف خودشو نشون میده ولی بعد از گذشت یه دوره ( مثلا برای آگلونما که حدودا 20 روز پیش خودم چندتا از گلدونامو عوض کردم بعد از گذشت حدود 10 روز گیاه به حالت طبیعی برگشت و برگ ها که به سمت پایین آویزون شده بود خودشو کشیده بالا و یا حتی بنجامین که یه گیاه با شرایط نگهداری سخت به حساب میاد هم تو کمتر از یک هفته شروع به رشد جدید کرد . در مجموع باید دید که سرعت رشد گیاه چطوری هست بسته به سرعت رشد آداپته شدن گیاه هم زمان میبره .

ولی برای ضدعفونی کردن خاک میشه خاک رو تو فویل آلومنیوم پیچید و فر رو تا دمای 180 فارنهایت (80 درجه سانتی گراد )گرم کرد و سپس خاک رو داخل فر گذاشت و دما رو به حدود 200 درجه فارنهایت رسوند و حدود نیم ساعت اجازه بدیم که تو این حالت بمونه فقط حرارت باید به همه ی نقاط خاک بسه . بعد نیم ساعت خاک رو بیرون میاریم و بعد این خاک رو داخل یه محفظه که با محیط در ارتباط نباشه به مدت تقریبی 2 ماه کنار میزاریم تا میکروارگانیسم خاک به حالت اولش برگرده و بعد استفاده کرد . یه روش ساده دیگه هم هست که میشه 5 درصد خاکستر ذغال و 5 درصد تفاله چای به خاک اضافه کرد . ولی مواد شیمیایی مثل متام سدیم ، گرانول ردومیل و بنومیل و .... موجودی بازار ...در هر صورت بهتره که بعد از ضد عفونی بلافاصله از خاک استفاده نشه . یه چیز مثل چرخه تو آکواریوم که باید طی بشه بعضی از گیاه ها حساس هستن . در کل برای مصارف کم و خونگی استفاده از قارچ کش به نظرم ارزش نداره و همون روش حرارت دادن بهترین گزینه هست . من که معمولا پیت ، کوکوپیت که آلودگی ندارن رو با کمپوستی که خودم تهیه میکنم و کاملا تمیز هست و مطمئنم بهش و پرلیت و در بعضی موارد خاک برگ پوسیده و در صورت لزوم خشک و ورمی رو بسته به نوع گیاه برای آپارتمان با هم مخلوط میکنم و مشکلی ندارم .

با همه ی این موارد تهیه خاک مناسب از بازار به نظرم بهترین گزینه هست و اینو بگم که خاک های بازار که در بعضی موارد ممکنه گفته بشه که ضدعفونی شده هست تقریبا حقیقت نداره .

بهترین چیز و ارزان ترین چیز سنگ نسبتا درشت و یا خورده شکسته سفال هست که تو کف گلدان میشه ریخت . ولی پوکه هم اگه سایزش درشت باشه مورد استفاده قرار میگیره . من ته همه گلدونا از سفال شکسته و یا سنگ نسبتا متوسط استفاده میکنه ( سنگ نقلی )

6 کاربر پسندیده اند: aligator,DarKfish,hesam,mahdi3000,Rezaei,علیرضا
    سوت پایان را بزنید
    صداقت من حریف دورنگی زمانه نمیشود
    قبول میکنم
    بـــــــــــــــــاختم...

(فکر بدون خلاقیت و کپی شده همیشه در طولانی مدت محکوم به شکست است ،کپی تا کجا ...؟!)

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

2. بالای صفحه | پست شماره : 9

کاربر ماندگار و پیشکسوت
    نام
    امیرحسین سوری
    محل اقامت
    Houston, Texas
    شماره عضویت
    5
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    2,550
    پسند گرفته
    3,583
    امتیاز کاربری
    6153

مرسی از اطلاعاتت،
    پس نتیجه میگریم بعد از شناخت نوع گیاه دست به تغییر کل خاک گیاه بزنیم درسته؟
    در مورد کف هم، خورده سفال و این چیزا تو تهران گیر نمیاد، یا مصالح فروشی باید رفت پوکه خرید، یا رس گرفت گرانول درست کرد. استفاده ی دیگه هم همون اسفتج هایی هست که باغبونی ها میفروشن. تو بین اینا کدوم اوکی هست؟
    many thanks
    پسندیده : Hamzeh

کوه ها،نهرها،درختان، پرندگان،ستارگان ،همه و همه با ما سخن میگویند. تنها لازم است سکوت کنیم،صبر کنیم و با آرامش به آنها گوش دهیم. Rachel Carson
    از هرگونه پاسخ گویی به سوالات به صورت پیام خصوصی معذورم - سوالات خودرا در فروم مخصوص خود بپرسید تا دیگران هم استفاده کنند.
    کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

3. بالای صفحه | پست شماره : 10

کاربر پیشکسوت
    نام
    حمزه حق پرست
    شغل
    ساخت تراریوم - بونسای - گلخانه
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    205
    میانگین ارسال
    0.25
    پسند داده
    5,296
    پسند گرفته
    4,752
    امتیاز کاربری
    8574

نقل قول نوشته اصلی توسط DarKfish نمایش پست ها
    مرسی از اطلاعاتت،
    پس نتیجه میگریم بعد از شناخت نوع گیاه دست به تغییر کل خاک گیاه بزنیم درسته؟
    در مورد کف هم، خورده سفال و این چیزا تو تهران گیر نمیاد، یا مصالح فروشی باید رفت پوکه خرید، یا رس گرفت گرانول درست کرد. استفاده ی دیگه هم همون اسفتج هایی هست که باغبونی ها میفروشن. تو بین اینا کدوم اوکی هست؟
    many thanks
    مورد اول آره . حتی وقتی توی خاک آفت و یا مورچه میفته بیشتر من سعی میکنم تا جای امکان خاک رو عوض کنم تا اینکه با سم از بین ببرمشون . هر بار از سم استفاده کردم هم رشد رو کند کرد و هم بعد مدتی به حالت قبلی برگشت ولی با تعویض خاک بهترین نتیجه رو گرفتم . نوع گیاه هم خیلی مهمه به نظرم بعضی از گیاهان که تو فصل خاصی ( بهار ) شروع به رشد میکنن بهتره که تو همون فصل خریداری بشن ( به اصطلاح گیاهانی که خواب دارن ) ولی بعضی از گیاهان تو تمام فصول رشد دارن و دوره ی خواب کوتاهی دارن که تو هر موقع از سال با رعایت شرایط میشه خاکشو عوض کرد .

مورد دوم پوکه بهتره به نظرم جاهای دیگه هم دیدم و یا شنیدم از پوکه استفاده میکنن . پوکه لیکا هم بیشتر استفاده میشه حتی پوکه کشاورزی لیکا هم تو بازار هست .
    5 کاربر پسندیده اند: aligator,DarKfish,hesam,Rezaei,علیرضا
    سوت پایان را بزنید
    صداقت من حریف دورنگی زمانه نمیشود
    قبول میکنم
    بـــــــــــــــــاختم...

(فکر بدون خلاقیت و کپی شده همیشه در طولانی مدت محکوم به شکست است ،کپی تا کجا ...؟!)

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

کلمات کلیدی این موضوع