سوالات بخش خاک
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 10
  1. بالای صفحه | پست شماره : 1

کاربر تاثیرگذار
    محل اقامت
    قزوین
    شماره عضویت
    902
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    945
    پسند گرفته
    295
    امتیاز کاربری
    515

سوالات بخش خاک

سلام دوستان.
    برای تهیه خاک برای گیاهان این ترکیب تو ذهنمه.
    1 قسمت ورمی کمپوست- 1 قسمت ماسه و 10 درصد حجم کل خاک، خاک رس
    به نظرتون همچین ترکیبی میتونه تمام عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاها رو تامین کنه؟ یا مثلا نیازه کپوست گیاهی یا خاک باغچه هم اضافه کنیم.
    میدونم که برای هر نوع گیاهی یک نوع ترکیب خاک مناسبه. ولی سوال من کلیه و فقط بحث تامین عناصر با این ترکیب هست.
    با تشکر.
    2 کاربر پسندیده اند: Hamzeh,somijooon
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

2. بالای صفحه | پست شماره : 2

کاربر پیشکسوت
    نام
    حمزه حق پرست
    شغل
    ساخت تراریوم - بونسای - گلخانه
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    205
    میانگین ارسال
    0.25
    پسند داده
    5,296
    پسند گرفته
    4,752
    امتیاز کاربری
    8574

پاسخ : سوالات بخش خاک

نقل قول نوشته اصلی توسط hesam نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    برای تهیه خاک برای گیاهان این ترکیب تو ذهنمه.
    1 قسمت ورمی کمپوست- 1 قسمت ماسه و 10 درصد حجم کل خاک، خاک رس
    به نظرتون همچین ترکیبی میتونه تمام عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاها رو تامین کنه؟ یا مثلا نیازه کپوست گیاهی یا خاک باغچه هم اضافه کنیم.
    میدونم که برای هر نوع گیاهی یک نوع ترکیب خاک مناسبه. ولی سوال من کلیه و فقط بحث تامین عناصر با این ترکیب هست.
    با تشکر.
    سلام حسام جان

اول از همه ورمی کمپوست خودش دارای انواع آنالیز هست که بسته به خوراک کرم متفاوت هست ( البته مقدارش ) ولی در حالت کلی ورمی کمپوست دارای عناصر میکرو و ماماکرو هست .

منظور از ماسه چی هست ؟ ماسه دریا ، ماسه رودخونه

رس همه باید درصد کمی از خاک رو تشکیل بده ولی یکی از فوایدش نگهداشتن عناصر غذایی داخل خاک هست . ولی به طور معمول استفاده کمی برای گیاهان برگساره ای و یا آپارتمانی داره .

در مجموع از لحاظ داشتن عناصر میکرو و ماکرو همون ورمی کمپوست اینارو داره . ولی همونطور که گفتی هر گیاهی تقریبا ترکیب خاکی مخصوص خودشو داره .

کمپوست گیاهی هم دارای عناصر زیر هست

نیتروژن - پتاسیم - فسفر - کلسیم - منیزیم - گوگرد - سدیم - سیلیسیم - کلر - آلومنیوم - آهن - منگنز - مس - روی ( البته این ترکیب در نمونه های کمپوست وجود دارد ولی به این معنی نیست که تو یک نمونه از کمپوست همه ی اینا مشاهده بشه )

ورمی کمپوست :

کود ورمی مواد آلی طبیعت رو تبدیل به کود مغذی آلی تبدیل میکنه / یکی از مزایای ورمی نرمال کردن ph خاک هست . همچنین درصد بالایی هیومیک هست . در مجموع کمپوست و ورمی کمپوست از لحاظه آنالیز عناصر با هم متفاوت هستن و دارای سطوح کیفیتی مختلف که در مورد ورمی بر میگرده به خوراک کرم .
    6 کاربر پسندیده اند: aligator,DarKfish,hesam,Rezaei,somijooon,علی بختیاری
    سوت پایان را بزنید
    صداقت من حریف دورنگی زمانه نمیشود
    قبول میکنم
    بـــــــــــــــــاختم...

(فکر بدون خلاقیت و کپی شده همیشه در طولانی مدت محکوم به شکست است ،کپی تا کجا ...؟!)

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

3. بالای صفحه | پست شماره : 3

کاربر تاثیرگذار
    محل اقامت
    قزوین
    شماره عضویت
    902
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    945
    پسند گرفته
    295
    امتیاز کاربری
    515

ممنون حمزه جان.
    منظورم از ماسه بیشتر ماسه ساختمونیه. البته خودم هنوز شک دارم که از نوع دریایی استفاده کنم یا رودخونه ای یا ساختمانی. اینو برای سبک کردن بافت خاک استفاده میکنم.
    ورمی کمپوست هایی که الان تو بازار هست فکر کنم بدون استثنا همه از کود گاو درست شده باشن. شما برند خاصی رو پیشنهاد میدید. من گیلدا داشتم خوب بود اما جدیدا نیست تو بازار. جدیدا یه مارک دیگه گرفتم بیشتر کود گاوی پوسیده بود تا ورمی!! از بس که بو میداد.
    با تشکر.
    4 کاربر پسندیده اند: aligator,Hamzeh,Rezaei,somijooon
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

4. بالای صفحه | پست شماره : 4

کاربر پیشکسوت
    نام
    حمزه حق پرست
    شغل
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    205
    میانگین ارسال
    0.25
    پسند داده
    5,296
    پسند گرفته
    4,752
    امتیاز کاربری
    8574

ممنون حمزه جان.
    منظورم از ماسه بیشتر ماسه ساختمونیه. البته خودم هنوز شک دارم که از نوع دریایی استفاده کنم یا رودخونه ای یا ساختمانی. اینو برای سبک کردن بافت خاک استفاده میکنم.
    ورمی کمپوست هایی که الان تو بازار هست فکر کنم بدون استثنا همه از کود گاو درست شده باشن. شما برند خاصی رو پیشنهاد میدید. من گیلدا داشتم خوب بود اما جدیدا نیست تو بازار. جدیدا یه مارک دیگه گرفتم بیشتر کود گاوی پوسیده بود تا ورمی!! از بس که بو میداد.
    با تشکر.
    بهترین ماسه ماسه رودخونه هست که املاح هم داره . ماسه ساختمانی یه عیب داره که تو برخی از جاها بهش موادی میزنن تا باعث استحکام بتون بشه که توصیه نمیشه . ماسه دریا هم درصد براده ی آهنش خیلی بالاست .

برای سبک سازی میتونی از پرلیت استفاده کنی که برای ریشه دهی هم مناسبه و قابل مقایسه با ماسه نیست از لحاظ وزنی . البته برای گیاهانی که درصد رطوبت کمتری احتیاج دارن مثل کاکتوس و ساکولنت ماسه رودخونه بهتره .

کمپوست رو من چند سالی هست از یه شرکت گرفتم که تو شمال هست و واقعا ازش راضی هستم . ورمی کمپوست متفرقه استفاده کردم که بیشتر آنالیزش مهم بود و همچنین کیفیت ظاهری . اینکه بو بخواد بده که اصلا بدرد نمیخوره . چند ماهی هست که یه نمونه از ورمی کمپوست هم استفاده میکنم و فعلا نمیتونم بگم که واقعا در چه حدی هست ولی از ظواهر قضیه نوع خوبی میتونه باشه . این مارکی رو هم که گفتی اسمشو شنیدم ولی استفاده نکردم ازش .

در مورد اینکه از کود گاوی باشن تا حدی درست ولی به همراه کود گاوی معمولا بقایای پسماند دیگه ای هم میریزن و همچنین موارد دیگه ای که تو آنالیزش تاثیر داره . و از طرفی هم نمیشه اطمینان کامل کرد که واقعا نوشته های روی بسته بندی صحیح هست یا نه . اینه شرکتی هم که میگی تو گیلان نمایندگی یا عامل فروش نداره که بشه تحقیقی کرد . به شخصه خودم هم نمونه های ارزونی دستم اومده که وقتی بسته رو باز میکردم واقعا میموندم که از چی درست شده . همچی داخلش بود و خبری از تجزیه شدن توش نبود .

قیمت و وزن ورمی کمپوستی که خریداری میکردی چقدر بود ؟
    3 کاربر پسندیده اند: aligator,hesam,somijooon
    سوت پایان را بزنید
    قبول میکنم

(فکر بدون خلاقیت و کپی شده همیشه در طولانی مدت محکوم به شکست است ،کپی تا کجا ...؟!)

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

5. بالای صفحه | پست شماره : 5

کاربر تاثیرگذار
    محل اقامت
    قزوین
    شماره عضویت
    902
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    945
    پسند گرفته
    295
    امتیاز کاربری
    515

وزنشو نمیدونم ولی حدس میزنم 1 کیلو بوده. خیلی ارزون بود. هزار یا دو هزار.(پیری هزار مشکل، هیچی یادم نمیمونه) وقتی فروشنده قیمتشو گفت خودم جا خوردم البته تو دلم ذوق کردم ولی بعد که اومدم خونه و درشو باز کردم فهمیدم دلیل ارزونیش چی بوده!!
    2 کاربر پسندیده اند: Hamzeh,somijooon

6. بالای صفحه | پست شماره : 6

کاربر پیشکسوت
    نام
    حمزه حق پرست
    شغل
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    205
    میانگین ارسال
    0.25
    پسند داده
    5,296
    پسند گرفته
    4,752
    امتیاز کاربری
    8574

وزنشو نمیدونم ولی حدس میزنم 1 کیلو بوده. خیلی ارزون بود. هزار یا دو هزار.(پیری هزار مشکل، هیچی یادم نمیمونه) وقتی فروشنده قیمتشو گفت خودم جا خوردم البته تو دلم ذوق کردم ولی بعد که اومدم خونه و درشو باز کردم فهمیدم دلیل ارزونیش چی بوده!!
    منم برای همین پرسیدم چون قیمت خرید ورمی به صورت عمده بین 550 تا 650 هست و اگه پایین تر باشه باید توش شک کرد که این قیمت برای فروش که تو بسته بندی های 1 کیلویی که من هر چی وزن میکنم حدود 800 تا 900 گرم هست به 2000 تا 3000 تومن بسته به منطقه میرسه . ولی در مورد کمپوست تمام بسته بندی هایی که گرفتم وزنش بیشتر بوده و کیفیتشم واقعا فوق العاده بود .
    4 کاربر پسندیده اند: ™@я€z,hesam,somijooon,علی بختیاری
    سوت پایان را بزنید
    قبول میکنم

7. بالای صفحه | پست شماره : 7

کاربر ماندگار و پیشکسوت
    نام
    امیرحسین سوری
    محل اقامت
    Houston, Texas
    شماره عضویت
    5
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    2,550
    پسند گرفته
    3,583
    امتیاز کاربری
    6153

من ورمی کمپوست دماوند گرفتم بسته ی تقریبا یک کیلویی، 3000 تومن
    گلشیفته هم داشت که کیلویی 5000 تومن بود.
    ----
    حمزه جان، واسه بحث قرنطینه و قارچ کشی، تعویض خاک گلدان کارسازه؟ اینکه خاک گلدون رو عوض کنیم گیاه خیلی تو شوک میره یا زود برمیگرده؟
    یه سوال دیگه،
    واسه کف گلدان، بین این سه تا کدوم رو توضیه میکنی:
    1-گرانول رسی
    2-پوکه
    3-اسفنج
    سپاسگذار. (اگر جای درست نزدم دیگه خودت زحمت انتقال رو بده)
    4 کاربر پسندیده اند: ™@я€z,Hamzeh,Rezaei,علی بختیاری

کوه ها،نهرها،درختان، پرندگان،ستارگان ،همه و همه با ما سخن میگویند. تنها لازم است سکوت کنیم،صبر کنیم و با آرامش به آنها گوش دهیم. Rachel Carson
    از هرگونه پاسخ گویی به سوالات به صورت پیام خصوصی معذورم - سوالات خودرا در فروم مخصوص خود بپرسید تا دیگران هم استفاده کنند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع