دافني
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: دافني

1. بالای صفحه | پست شماره : 1

کاربر متخصص آکواریوم آب شیرین
    نام
    مسیح
    شغل
    محصل
    محل اقامت
    اصفهان
    شماره عضویت
    439
    میانگین ارسال
    0.14
    پسند داده
    767
    پسند گرفته
    2,253
    امتیاز کاربری
    3642

دافني

دافني

دافنی ها موجودات ریز بی مهره ای هستن که در آب های راکد و استخر پارکها و هر جایی که آب وجود داشته باشه دیده میشن مخصوصن بیشتر در فصل گرما . کافیه با یک تور پارچه ای خیلی ریز اونها رو شکار کنین . پرورش دافنی ها هم خیلی ساده ست و توی یک ظرف شیشه ای آب , مقداری کود حیوانی و یا عصاره گیاهان آبی رو میریزن و دافنی ها سریع زیاد میشن . هر چند تغذیه از دافنی این اواخر منسوخ شده چون هم باعث بیماری روده ای در ماهی ها میشه و هم ممکنه ناقل انگل به ماهی باشه !

دافنِی ها جزبهترِین مواد غذایی زنده می باشند که در همه جا ِیافت می شوند .البته نباِید انتظارداشت که در هر برکه ِیا آبگِیر بتوان آنها را پِیدا کرد .معمولا در طبِیعت بِیشترمی توان توده هاِی ابر مانند آنها را در برکه هایی که کنار محل رِیزش آشغالهاِیشهرِی درست مبشود ، و نِیز در آبگِیرهایی که آب آنها چندان تمیز نِیست، مشاهده نمود .
    رنگ دافنِی ها قرمز ، سبز ِیا خاکسترِی است ولِی نوع قرمز آن مرغوبتر است .گاهِی توده آنها بقدرِی بزرگ و متراکم است که از فاصله دور قابل تشخِیص می باشد .عمق توده ممکن است از 5 تا 50 سانتِیمتر تفاوت نماِید .توده دافنِی در اثر حرکاتِیکه دارد از دور بصورت ابر متحرک دِیده می شود .از آنجا که دافنِی هاِی بزرگ نمیتوانند مورد استفاده بچه ماهی ها قرار گِیرند ، لذا براِی تغذِیه آنها باید با الکدافنِی هاِی رِیز را جدا کرد .

جمع آورِی دافنِی از محِیط طبِیعِی

پس از شناختن دافنِیها و محلهاِی زِیست آنها ، می توان با تورهای دستِیخاصِی که داراِی چشمه هاِی بسِیار رِیز است به صِید اقدام نمود .قطر توردستِی بایدحدود 25 سانتِیمتر و عمق آن 35 سانتِیمتر باشد .تورِی باید بصورت استوانه اِی و گردو بدون درز داخلِی دوخته شود .تورِی هاِی مخروطِی زِیاد مناسب نِیستند چون باعث مرگو می ر بِیشتر دافنِیها می شوند .از تنذِیب ( تنظِیف ) و ِیا ساِیر پارچه هاِیمشابه که داراِی چشمه هاِی تورِی بسِیار رِیزند می توان براِی اِینکار استفاده نمود .پس از پِیدا کردن دافنِی ها باید با حرکت دادن تور دستِی در داخل آب بصورت 8انگلِیسِی آنها را صِید نمود .
    دافنِیهاِی جمع شده را باید در سطل آب رِیخت وبه محل مورد نظر برد .اگر آب داخل سطل گرم است می توان مقدارِی ِیخ براِی خنک کردنآن بکار برد .دافنِیها احتِیاج به مصرف اکسِیژن زِیاد دارند و اگر اکسِیژن محلول درآب کم شود ، دافنی ها به سطح آب می آِیند .صِیادان حرفه اِی دافنِیها، معمولا صبحزود که دافنِی ها در سطح آب تجمع می نماِیند آنها را صِید می نماِیند .پس از شروعوزش باد و بالا آمدن آفتاب ، دافنِی ها معمولا به عمق آب می روند ولِی در مواقعِیکه تراکم آنها زِیاد است در سطح آب می مانند .اگر ساِیه بانِی بر روِی آب درست شود، می توان تراکم دافنِی ها را در زِیر آب مشاهده نمود.
    در مناطق معتدل حداکثرتراکم دافنِیها در ماه اردِیبهشت است .پس از آن با شروع فصل گرما بتدرِیج تراکمآنها کم شده و مجددا در اوایل پاییز افزاِیش می یابد .اگر سرما زِیاد نباشد ، درفصل زمستان نِیز می توان تراکم کمی از آنها را درآبها مشاهده نمود .بهترِین آبمناسب براِی رشد و نمو زِیاد آنها آبِی است که پ – هاش آن خنثِی و ِیا کمی قلِیاییباشد .

ن
    گهدارِی دافنِیها به طور زنده

اگر اکسِیژنکافِی در دسترس دافنِی ها باشد ، در شرایط مساعد می توان تابستانها تا 3 روز و دربهارِیا پاییز تا ِیک هفته آنها را در ِیک سطل آب به طور زنده نگهدارِی کرد .بنابراِین اگر در بهار و پاییز هفته اِی ِیکبار و در تابستان هفته اِی دو بار درمواقع لزوم اقدام به جمع آورِی آنها شود، کافِی می باشد .
    مضرات دافنِیها

از آنجا که پوسته آنها نرم و غِیر قابل نفوذ می باشد داراِی اثر می لن بودهو اگر غذاِی اصلِی ماهی ها را تشکِیل دهند ، به اندازه کافِی چاق نخواهند شد .اِینغذا را می توان با مواد نشاسته دار مانند گندم وچاودار پخته به طور متناوب به ماهیها داد تا عِیب ِیاد شده تا حدودِی برطرف گردد .گاهِی ماهی ها که علاقه زِیادِیبخوردن دافنِی دارند ممکن است در اثر پرخورِی از آن بمیرند .همواره با دافنِیهاممکن است نوزاد برخِی از انگلها ِیا ساِیر جانوران آبزِی بِیمارِی زا بداخلآکوآریوم انتقال داده شود که معمولا جداسازِی آنها بعلت رِیزِی و ِیا بِی رنگِیامکان پذِیر نِیست .گاهِی نِیز دافنِیها با آرواره هاِی خود به بدن و برانشِی بچهماهی ها چسبِیده و اکثراً باعث مرگ و میر آنها می شوند .

تکثِیر و تولِید دافنِی

اگر چه احتمالا با اِیجادشرایط مساعد مانند پ – هاش با کمی قلِیایی ، نور کافِی و کمی کود گوسفندِی می توانحتِی در لگن هاِی پلاستِیکِی رختشوِیِی اقدام به تولِید دافنِی نمود ، با وجود اِینمیزان دافنِی تولِید شده در چنِین ظرفِی فقط می تواند احتِیاجات غذایی ِیک ِیا دوجفت ماهِی را در طول سال تامین نماِیند .
    بااِیجاد شرایط ِیاد شده می تواناقدام به تولِید دافنِی نمود .براِی این کار باید صِید دافنِی کم کم صورت گِیرد وبه تدرِیج کود به اندازه کافِی به استخرها اضافه گردد .خاک خشک مخلوط به محلول پهنگوسفندِی و کمی آرد سوِیا بهترِین کود به حساب می آِید .قبلا بهتر است اِین مخلوطدر مجاورت نور آفتاب بخوبِی خشک شود تا تخم و نوزاد جانوران مضرِی که احتمالا درداخل آن وجود دارد از بِین بروند .پس از پر کردن استخرها از آب و افزودن کود قراردادن مقدارِی دافنِی مولد ، بعد از چند روز تولِید مثل و افزاِیش آنها شروع خواهدشد .در استخرهاِی پرورش دافنِی بهتر است در قسمتِی از آن ساِیه بانِی براِی جمع شدندافنِی ها درست شود .کمی از آب استخر نِیز باید هفته اِی ِیکبار تعوِیض شود تا ازغلِیظ شدن آن جلوگِیرِی شود .
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

2. بالای صفحه | پست شماره : 2

مدیر آکواریوم های آب شیرین غیر گیاهی
    نام
    meysam pouraghdam
    محل اقامت
    خانه به دوش
    شماره عضویت
    159
    میانگین ارسال
    0.08
    پسند داده
    614
    پسند گرفته
    1,132
    امتیاز کاربری
    1739

پاسخ : دافني

سلام دوستان
    یه جایی رو پیدا کردم ، یه آبگیر ، که دافنی داره ولی اب فکر میکنم اب فاضلاب شهریه که امده اونجا ، یه سوال داشتم اینکه چطور این دافنی هارو ضد عفونی کنم ؟ قصد دارم زیاد چند روز یکبار برمو جمع کنم و برا زمستون فریز کنم به نظرتون با اب بشورم و بعدش با اب نمک و بعد فریز کنم کافیه ؟ ایا داخل بدنشونم باید ضد عفونی بشه به نظرتون ؟ اگه چند ساعت تو اب تمیز باشن و بعد این مراحل رو انجام بدم برا داخل بدنشون تاثیری داره به نظرتون ؟

ممنون میشم نظراتو راهنمایی هاتون رو بگین
    کشاکش هاست در جانم کشنده کیست،میدانم/دمی خواهم بیاسایم ولیکن نیستم امکان
    به هر روزم جنون آرد،دگر بازی برون آید/که من بازیچه ی اویم ز بازی های او حیران
    چو جامم گه بگرداند چو ساغر گه بریزد خون/چو خمرم گه بجوشاند چو مستم گه کند ویران

3. بالای صفحه | پست شماره : 3

مدیـر کـل و صاحب امتیاز سایت
    نام
    حامد رضایی نژاد
    محل اقامت
    کرمان
    شماره عضویت
    1
    میانگین ارسال
    0.94
    پسند داده
    8,103
    پسند گرفته
    19,468
    امتیاز کاربری
    28886

نقل قول نوشته اصلی توسط fishboy نمایش پست ها
    سلام دوستان
    یه جایی رو پیدا کردم ، یه آبگیر ، که دافنی داره ولی اب فکر میکنم اب فاضلاب شهریه که امده اونجا ، یه سوال داشتم اینکه چطور این دافنی هارو ضد عفونی کنم ؟ قصد دارم زیاد چند روز یکبار برمو جمع کنم و برا زمستون فریز کنم به نظرتون با اب بشورم و بعدش با اب نمک و بعد فریز کنم کافیه ؟ ایا داخل بدنشونم باید ضد عفونی بشه به نظرتون ؟ اگه چند ساعت تو اب تمیز باشن و بعد این مراحل رو انجام بدم برا داخل بدنشون تاثیری داره به نظرتون ؟

ممنون میشم نظراتو راهنمایی هاتون رو بگین
    سلام
    میثم جان یکی از دلایل عمده ای که از خیلی قبل در بین ماهی بازها شایع بود بیماری زاد بودن غذای زنده ست و دلیلش هم همین موردی هست که خودت اشاره کردی یعنی پرورش در محیططهای آلوده حالا یا طبیعی یا مصنوعی
    یکی از شرایطی که برای پرورش دافنی مهیا میکنند استفاده از پهن حیواناتی مثل گاو در اب هست که همون شرایط فاضلاب میشه
    نمیدونم واقعا امکان ضدعفونی هست در این شرایط؟؟ کل سیستم بدنی این موجود میتونه حاوی بااکتری های بیماری زا باشه ...
    3 کاربر پسندیده اند: aligator,fishboy,علی بختیاری

به عمل کار برآید ، نه سخن

کپی رایت تمامی مطالب و قالب در اختــیـار سایت امــروزی است.
    استفاده از مطالب این سایت با درج لینک مطلب و نام نویسنده یا متـرجم ، بلامانع است.
    کــپـــــی غــیـــر مجـــــــاز = اخــــــــــراج دائمی
    سئوال تخصصی در پیام خصوصی = جواب نگرفتن و برخورد طبق قوانین
    << بند ویژه ارسال پست : کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد. >>

4. بالای صفحه | پست شماره : 4

مدیر آکواریوم های آب شیرین غیر گیاهی
    نام
    meysam pouraghdam
    محل اقامت
    خانه به دوش
    شماره عضویت
    159
    میانگین ارسال
    0.08
    پسند داده
    614
    پسند گرفته
    1,132
    امتیاز کاربری
    1739

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezaei نمایش پست ها
    سلام
    میثم جان یکی از دلایل عمده ای که از خیلی قبل در بین ماهی بازها شایع بود بیماری زاد بودن غذای زنده ست و دلیلش هم همین موردی هست که خودت اشاره کردی یعنی پرورش در محیططهای آلوده حالا یا طبیعی یا مصنوعی
    یکی از شرایطی که برای پرورش دافنی مهیا میکنند استفاده از پهن حیواناتی مثل گاو در اب هست که همون شرایط فاضلاب میشه
    نمیدونم واقعا امکان ضدعفونی هست در این شرایط؟؟ کل سیستم بدنی این موجود میتونه حاوی بااکتری های بیماری زا باشه ...
    سلام حامد جان
    نیازی به پهن و این چیزا نیست من چند هفته پیش یکم اوردم و تو یه ظرف و اب تمیز نگهشون داشتم و فقط مخمر برای تغذیه شون میریزم و البته چون زیر نور خورشیده ظرفشون اب هم سبز شده و از پلانگتون ها هم تغذیه میکنن،الان بعد چند هفته دو نسل فکر کنم جلو رفتم و این دافنی ها که الان دارم میشه گفت تو اب کاملا تمیز و با غذای تمیز رشد میکنن، ولی حجم تولید کمه و کافی نیست ، یا باید کلی مخزن اضافه کنم تا دافنی مورد نیازم تامین بشه ، خب این به ذهنم رسید که اگه راهی باشه که بشه دافنی های اون بیرون رو یه جوری ضد عفونی کنم و از عوامل بیماری زا به یه روشی خلاص بشم الان که تو فصل فراوانی هستن از همون بیرون صید کنمو به مصرف برسونمشون واسه همین مطرح کردم ببنیم کسی راه حلی داره
    بعد چون اینها قراره فریز بشن و زنده موندنشون مهم نیست به نظرت با ضد عفونی های قوی تر ضد عفونیشون کنم نتیجه میده؟
    پسندیده : Rezaei
    کشاکش هاست در جانم کشنده کیست،میدانم/دمی خواهم بیاسایم ولیکن نیستم امکان
    به هر روزم جنون آرد،دگر بازی برون آید/که من بازیچه ی اویم ز بازی های او حیران
    چو جامم گه بگرداند چو ساغر گه بریزد خون/چو خمرم گه بجوشاند چو مستم گه کند ویران

5. بالای صفحه | پست شماره : 5

مدیـر کـل و صاحب امتیاز سایت
    نام
    حامد رضایی نژاد
    محل اقامت
    کرمان
    شماره عضویت
    1
    میانگین ارسال
    0.94
    پسند داده
    8,103
    پسند گرفته
    19,468
    امتیاز کاربری
    28886

مساله اینجاست میثم جان که ضضدعفونی چندانی نمیشه روشون انجام داد جز استفاده از نور آفتاب یا uv
    2 کاربر پسندیده اند: fishboy,علی بختیاری

به عمل کار برآید ، نه سخن

کپی رایت تمامی مطالب و قالب در اختــیـار سایت امــروزی است.
    استفاده از مطالب این سایت با درج لینک مطلب و نام نویسنده یا متـرجم ، بلامانع است.
    کــپـــــی غــیـــر مجـــــــاز = اخــــــــــراج دائمی
    سئوال تخصصی در پیام خصوصی = جواب نگرفتن و برخورد طبق قوانین
    << بند ویژه ارسال پست : کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد. >>

کلمات کلیدی این موضوع