مشاوره برای پرورش و تکثیر آرتمیا
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 43
  1. بالای صفحه | پست شماره : 1

مدیر انجمن علوم آزمایشگاهی
    نام
    علی
    شغل
    آزمایشگاه
    محل اقامت
    زاهدان
    شماره عضویت
    11
    میانگین ارسال
    0.51
    پسند داده
    8,407
    پسند گرفته
    7,447
    امتیاز کاربری
    11253

مشاوره برای پرورش و تکثیر آرتمیا

سلام دوستان

من یک تانک 80 سانت دارم که میخوام اگر امکانش باشه داخلش ارتمیا تکثیر کنم و از بچه ها برای تغذیه بچه گوپی ها استفاده کنم.....

حالا میخوام ببینم چطور باید مولد سازی رو انجام بدم؟؟؟باید مولد رو خریداری کنم یا از همین ارتمیاهای ریز پرورش بدم و تبدیل به مولدشون کنم؟؟؟

چه شرایطی لازمه برای زنده موندن مولدها؟؟؟کلا نگهداری و تکثیرشون کار خاصی لازم داره؟؟؟سخته یا اسون؟؟؟

اگر یه راهنمایی کلی کنین که سر نخو بگیرم و کارو شروع کنم ممنون میشم.....
    5 کاربر پسندیده اند: ™@я€z,b.pakray,hesam,kalantar.yahya,علی شریعتی

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

***دوستان از گزینه ارتقا پست در گوگل فقط برای پست های مفید و مقالات استفاده کنید...برای تشکر کردن دکمه تشکر کافیــــست***

2. بالای صفحه | پست شماره : 2

کاربر تاثیرگذار
    محل اقامت
    قزوین
    شماره عضویت
    902
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    945
    پسند گرفته
    295
    امتیاز کاربری
    515

پاسخ : مشاوره برای پرورش و تکثیر ارتمیا

علی جان مشکل ترین بخش اینکار تهیه غذاست. اگه بتونی آب سبز مخصوص آب شور تهیه کنی بقیه ش دیگه مشکلی نداره. روشش فرقی با تهیه آب سبز معمولی نداره فقط آب استفاده شده باید شور باشه.
    4 کاربر پسندیده اند: ™@я€z,b.pakray,NasHer,علی بختیاری
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

3. بالای صفحه | پست شماره : 3

نام
    علی
    شغل
    آزمایشگاه
    محل اقامت
    زاهدان
    شماره عضویت
    11
    میانگین ارسال
    0.51
    پسند داده
    8,407
    پسند گرفته
    7,447
    امتیاز کاربری
    11253

ممنون حسام جان....

میشه یکم بیشتر توضیح بدی....تقریبا هیچی نمیدونم.....
    3 کاربر پسندیده اند: ™@я€z,hesam,kalantar.yahya

کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

***دوستان از گزینه ارتقا پست در گوگل فقط برای پست های مفید و مقالات استفاده کنید...برای تشکر کردن دکمه تشکر کافیــــست***

4. بالای صفحه | پست شماره : 4

کاربر تاثیرگذار
    محل اقامت
    قزوین
    شماره عضویت
    902
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    945
    پسند گرفته
    295
    امتیاز کاربری
    515

نقل قول نوشته اصلی توسط علی بختیاری نمایش پست ها
    ممنون حسام جان....

میشه یکم بیشتر توضیح بدی....تقریبا هیچی نمیدونم.....
    خوب همون طور که گفتم اصلش تهیه غذاست، یعنی قسمت سخت موضوع همینجاست.
    در مورد غذا که فکر نکنم زیاد بتونم کمکی کنم! چیزی که از آب سبز میدونم همون چیزایی که شما میدونی.
    در مورد شرایط تانک و نحوه ایجاد جریان آب 1 مقاله ای هست. فقط باید بگردم پیداش کنم و ترجمه.
    یکمی باید وقت بدی.
    3 کاربر پسندیده اند: NasHer,بامشاد,علی بختیاری
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

5. بالای صفحه | پست شماره : 5

کاربر سایت
    نام
    ناصر هروی
    شغل
    دکوراسیون داخلی
    محل اقامت
    سمنان
    شماره عضویت
    611
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    592
    پسند گرفته
    220
    امتیاز کاربری
    418

واقعا سخت ترین قسمت اینکار تهیه غذاست
    منکه کلا برای تهیه آب سبز مشکل دارم چه آب شیرین چه آب شور
    ولی کارایی که کردم رو میگم شاید راهگشا باشه البته بیشتر برای خودم
    یه مقدار سیست آرتمیا هچ کردم البته به این طریق که یه تانک 30*30*60 رو به ازای هر یک لیتر 2 قاشق غذاخوری پر نمک ریختم و یه سنگ هوا گذاشتم توش با شدت بالا که حسابی نمک تو آب حل بشه بعدیک لیتر از همین آب برای هچ کردن استفاده کردم
    نوزادان هچ شده رو منتقل کردم توی تانک
    از اینجا به بعد کار سخت میشه چون باید تغذیه بشن
    راه هایی که برای تغذیه رفتم :
    1. یک قاشق چایی خوری بیومار رو توی یک و نیم لیتر آب حل کردم و روزانه یه مقدار به صورت قطره ای به تانک اضافه کردم
    2. استفاده از برگ کاهو نیم پز شده داخل خود تانک

این راه ها هیچکدوم جواب نداد و نوزادان تا الان که حدود 1 ماهه شدن اصلا رشدی نداشتن ولی زنده هستن
    حالا میخوام یه tds آب شور درست کنم بلکه بتونم جلبک کشت کنم ولی نمیدونم اون جلبکها رو با چی تغذیه کنم
    البته چند روز پیش تانک رو منتقل کردم روی پشت بام و زیر نور خورشید از اونروز تا حالا یه مقداری جلبک قهوه ای بسته و فعالیت نوزادان هم بیشتر شده و یه مقدار کمی هم رشد کردن و امروز صبح که سر زدم دیدم آب دوباره داره بیرنگ میشه و رشد جلبکها هم فکر میکنم متوقف شده
    فکر میکنم تنها راه همون تولید آب سبز آب شور باشه ولی من که تا حالا موفق نشدم تولید کنم
    درود
    4 کاربر پسندیده اند: hesam,kalantar.yahya,saeedaqua,علی بختیاری

6. بالای صفحه | پست شماره : 6

نام
    علی
    شغل
    آزمایشگاه
    محل اقامت
    زاهدان
    شماره عضویت
    11
    میانگین ارسال
    0.51
    پسند داده
    8,407
    پسند گرفته
    7,447
    امتیاز کاربری
    11253

ممنون بچه ها از کمک هاتون....

یعنی بعد از هچ شدن سیست ها باید اب سبز تولید کنم و روزانه بهشون بدم تا بالغ بشن؟؟؟

چقد طول میکشه تا خودشون بچه بدن؟؟؟

اگه مولدشو تهییه کنم سخته نگهداریشون و تکثیرشون فقط باید اب سبزشونو درست کنم؟؟؟

اب سبز رو حتما باید با اب شور درست کنم؟؟؟؟

سیفون هم لازم داره تانکشون؟؟؟

ممنون
    2 کاربر پسندیده اند: ™@я€z,kalantar.yahya

7. بالای صفحه | پست شماره : 7

کاربر سایت
    نام
    ناصر هروی
    شغل
    دکوراسیون داخلی
    محل اقامت
    سمنان
    شماره عضویت
    611
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    592
    پسند گرفته
    220
    امتیاز کاربری
    418

این مطلب رو من دارم ولی یادم نیست از کجا گرفتم فکر میکنم سایت راز بقا بوده باشه

آرتميا در آكواريوم:

- آب :

براي تهيه آب مناسب ميتوانيد از آب شهري كه 48 ساعت مانده يا ترجيحا آب معدني (كربناته نباشد) استفاده كنيد.بهتر است از ضدعفوني كننده ها استفاده نشود مگر اينكه آب واقعا آلوده باشد.براي جبران آب تبخير شده هر بار تنها مقدار كمي آب اضافه كنيد و افزايش مقدار زيادي از آب جايگزين به يك باره سبب به هم خوردن شوري آب و مرگ تعدادي از آرتمياها خواهد شد.
    - هر دو هفته يك بار حدود 20 درصد آب تانك براي حذف مواد ازته مضر بايد تعويض شود.
    - نمك :

بيشتر منابع 15 تا 35 گرم نمك در ليتر را توصيه كرده اند.(هر قاشق چاي خوري پر حدود 7.5 گرم است).نمك يد دار نبايد به كار رود.(اگر نمك غير يده نداريد ميتوانيد نمك يده را حرارت دهيد)( البته بهتر است از نمك دريايي كه در آفتاب خشك شده يا نمك مخصوص آرتميا كه مواد معدني و جلبكهايي دارد كه براي نوزاد آرتميا مفيد است ،استفاده كرد كه به نظر ميرسد به راحتي تهيه نشود)

حرارت :

حرارت 18 تا 28 درجه مناسب است و بهتر است براي تفريخ و رشد بهتر آرتميا دما 26 تا 28 درجه سانتيگراد باشد.

نور :

بهتر است تانك در كنار پنجره باشد تا از نور استفاده كرده و جلبكها در آن پايداري بهتري داشته باشند.

- تغذيه :

- تغذيه بسيار مهم است ولي 3 روز اول نيازي ندارند زيرا نوزادان ذخيره زرده اندكي دارند.
    - روز 2 تا 10 از جلبك مايع استفاده شود.
    - بعد از روز دهم يك بار در هفته به اندازه نوك چاقو از پودر جلبك استفاده شود.آرتمياها در اين زمان قادرند از غذاهاي درشت تر استفاده كنند.
    - اب پس از تغذيه جلبك مايع يا پودر به رنگ سبز روشن در مي آيد.از دادن غذاي زياد بايد پرهيز كرد.
    - اگر آب تيره شد بايد تا زماني كه آب دوباره شفاف شود از تغذيه خودداري كرد.

- تانك نگهداري :

ميتوان از پلاستيك يا شيشه باشد و مهم اين است كه فلز در آن نباشد و خوب شسته شده و تميز باشد.

-هوادهي :

از يك سنگ هواي كوچك براي رساندن اكسيژن استفاده شود.
    برای بزرگ کردن آرتمیا :

غذا:آب سبز یا همون آنفزوپلانکتون

دما:19-22
    ph:خنثی

مراحل راه اندازی:

1-یک تانک 60 لیتری تهیه می کنیم (البته کوچکتر هم می شود)
    2-با آب مقطر یا آب بدون کلر پرش می کنیم
    3-در هر لیتر 50-55 گرم نمک اضافه می کنیم
    4-نمک را خوب حل می کنیم
    5-آب سبز را اضافه می کنیم
    6- سیستم هوادهی : سیستم هوادهی آن باید به گونه طراحی شود که تمام آب رو به جریان بزاره و فک کنم راحترین روش اینه که از شلنگ های هوایی در زیر تانک قرار دهیم.
    7- هوادهی را شروع کنید
    8-روی آن یک لامپ فلورو سنت برای رشد جلبک ( آنفزوپلانکتون) قرار می دهیم
    9- آن را 24 ساعت هوادهی می کنیم
    10-بعد از اطمینان از سبز شدن آب .آرتمیا تازه هچ شده را به آن می افزاییم و با این روش در طول 14 روز آرتمیا بالغ می شود.

بعد از گذش 9 روز آرتمیا به سایز 1.5 -2 سانتی متر می رسد.و بعد از 14 روز بالغ می شود که می توان آن را به عنوان خوراک استفاده کرد.
    از اون جایی که تخم آرتمیا در ph بین 8 تا 8.4 بهترین میزان هچ شدن رو داره توصیه میکنم بعد از کلر زدایی آب یک سر قاشق چای خوری (خیلی کم) جوش شیرین به هر لیتر آب اضافه کنید.

جوش شیرین ph آب رو به 8.2 میرسونه و در این ph ثابت نگه میداره.

این مطلب رو من آزمایش کردم و دارم با موفقیت ازش استفاده میکنم و راحت میزان هچ رو بالا میبره.

توجه داشته باشید که از جوش شیرین مرغوب استفاده کنید تا آبتون ابری نشه.

براي پرورش آرتميا ميتوان به هر ليتر آب هشتاد گرم نمك معمولي NACL , پانزده گرم نمك اپسون MgSO4 و هشت گرم جوش شيرين NaHCO3 اضافه نمود. شوري اين آب دو برابر شوري آب دريا و قليائيت آن بسيار بيشتر است. آرتميا در محيط طبيعي از جلبك و باكتري تغذيه ميكند.در شرايط مصنوعي ميتوان از مخمر نانوايي به مقدار يك گرم در ليتر براي تغذيه ي آنها استفاده نمود. مخمر به خوبي با آب نمك مخلوط شده و به وسيله ي هوادهي شديد معلق نگه داشته ميشود اگر كشت تا مرحله ي بلوغ ادامه ميابد نبايد تراكم زياد باشد. با اضافه كردن مخمر به محيط آب كدر ميشود. هنگامي كه در اثر تغذيه آرتميا آب شفاف شد مخمر بيشتري به آنها داده ميشود. در دماي 20 _27 درجه ي سانتي گراد حدود 6_8 هفته طول ميكشد تا آرتميا به بلوغ برسد.

برای تغذیه آرتمیا میتونید از جلبک،مخمر جو،سبوس برنج و ... استفاده کنید.من خودم به شخصه تانکی که مخصوص پروش ارتمیا هست رو حدود یک تا دوهفته در معرزض نور خورشید یا چند عدد لامپ قوی میزارم بدین ترتیب شما لایه ای از جلبک رو در کف تانک خواهید داشت که ارتمیا از اون تغذیه خواهد کرد.در صورت کمبود غذا هم میتونید مقداری سبوس برنج تهیه کنید و شیره اون رو با جوراب بگیرید و صبح و شب بسته به حجم و مقدار ارتمیاها قطراتی از شیره رو به تانک بریزید.توجه داشته باشید از غذا دادن بیش از حد پرهیز کنید.
    راجع به نمک اپسون هم باید بگم همون سولفات منیزیم هست که میتونید از ناصر خسرو تهیه کنید.نوع مرغوب اون دانه هایی از درشت تر از نمک و کریستالی داره و نوع فراوان اون که بیشتر در گاوداری ها استفاده میشه و متاسفانه برای درمان ماهیان اغلب توسط فروشندگان به خریداران غالب میشه کرم رنگ و به صورت پودر هست.
    من این روش تغذیه رو امتحان کردم ولی رشدی نداشتن
    دوستان میبینید که مطالب ضد و نقیض داره
    امیدوارم با بحث در این مورد بتونیم به نتیجه درستی برسیم
    ویرایش توسط NasHer : ۱۳۹۲-۱۲-۰۱ در ساعت 15:35
    2 کاربر پسندیده اند: kalantar.yahya,علی بختیاری

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع