مقاله اختصاصی مولد سازی و تکثیر عروس هلندی ( تجربه های شخصی )
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
  1. بالای صفحه | پست شماره : 1

کاربر پیشکسوت
    نام
    یحیی میرکمالی
    شغل
    بیکار علاف میچرخیم تا پنچر شیم
    محل اقامت
    ایران
    شماره عضویت
    683
    میانگین ارسال
    0.26
    پسند داده
    4,889
    پسند گرفته
    3,910
    امتیاز کاربری
    6992

مولد سازی و تکثیر عروس هلندی ( تجربه های شخصی )

بنام آفریننده جانداران
    عروس هلندی یا کاکاتیل

عروس های هلندی نژاد های مختلفی دارن
    و مخصوصا این روزها در رنگ های خیلی مختلف تری دیده میشن
    خلاصه ای از نژاد های شناخته شده

1-نژاد خاکستری(Grey)

2-نژاد ابلق(Pied)

3-صدفی

4-گلباقالی (pearl):

5-دارچینی (Cinnamon)

6-نژاد نقره ای(Silver)

7-نژاد لوتینو(Lutino)

8-وایت فیس (Whiteface)

9-وایت فیس مرواردی (Whiteface pearl)

10-وایت فیس ابلق (Whitefacepied)

11-آلبینو (Albino)

نژاد های مختلف دیگه ای هم الان با تکثیر و رنگ به رنگ شدن به وجود اومدن که جز نژاد های اصلی به حساب نمیان پس ما هم کاری باهاشون نداریم .
    فقط یه توضیح مختصر راجع به نژادا دادیم و کاری بهشون نداریم چون هدفمقالهتکثیر و بهره وریه بهتره

من کاری به بقیهمقالهها واسه تکثیر ندارم و سعی میکنم تا 100 درصد تجربی باشه
    سن جفت گیری : توی سن طوطی هایی که من جفت انداختم از سن 12 ماهگی طوطی برای جفت گیری امادش میکردم و میزاشتم کنار جفتشون باشن تا عادت کنن و واسه تخم گذاشتن و جوجه دادن اماده بشن . معمولا جفت خوردن موفقیت امیز بود و بعد از یه هفته که نر و ماده با هم بودن جفت گیری قشنگ صورت میگرفت . البته باید واستون بگم که تغذیه خیلی مهمه واسه آماده سازی قبل از جفت گیری
    یه چند مورد رو نام میبرم بسته به شرایط خودم انتخاب میکردم .
    1-ارزن به میزان کم(غذای دائم )
    2-شاهدونه (غذای دائم)
    3- حبوبات نیم پز شده (عدس . لوبیا . نخود . ماش )
    4-یونجه تازه ( هروز به میزان خیلی کم توی غذاشون جا داشت )
    5- استخون پخته شده ی مرغ ( هفته ای دو سه بار )
    این رژیمشون توی قبل از جفت گیری تقریبا نزدیک 4 ماه تکرار میشد تا اماده واسه جفت گیری میشدن
    بعدش هم تا زمانی که تخم میزاشتن این رژیم ادامه داشت
    حالا میرسیم به زمانی که نر و ماده با هم انداخته شدن
    دو حالت داره بعد از یه هفته که میشه مشاهده کرد
    1-جفتگیری انجام شده و طوطی ها جفت شدن
    2-جفتگیری انجام نشده و همچنان سماجت میکنن
    اول میریم سراغ قسمت دوم و اونو توضیح میدیم
    اگه جفت گیری انجام نشد و به صورت غریبه با هم بودن ( تویمقالههای دیگه اصرار دارن که این طوطی که بار اول جفت نخورد دیگه جفت نمیخوره ولی خب توی ذاته من کلا نشد نداریم و مجبورن جفت بخورن چون من صاحبشونم و من باید بگم چیکار کنن پس کاری به مقاله های دیگه نداریم و راه خودمونو پیش میریم ) معمولا اینکه اگه درست اماده شده باشن امکان جفت نخوردنشون خیلی کم هست ولی غیر ممکن نیست . پس بازم اصرار میکنیم که مجبورین جفت بخورین . تو هفته دوم طوطی هارو دوباره جدا میکنیم و دوباره مراحل اماده سازی رو تکرار میکنیم . یادمون باشه هر کدوم یه قفس جدا داشته باشن ولی قفسشون نزدیک هم باشه . توی این مدت که جدا هستن شاهدونه و تخم غرفه رو به صورت غذای دائمی جلوشون میزاریم . میوه جات هم به صورت روزانه بجای یونجه تازه اضافه میکنیم به غذاشون . یک الی دو هفته صبر میکنیم تا دوباره اماده تر بشن باز هم دوباره میندازیم با هم ببینیم نتیجه چی میشه . مطمئنا این بار جفت میخورن .ولی اگه جفت نخوردن باز هم تکرار میکنیم . ( تجربه شخصی نداشتم بیشتر از این تعداد اماده سازی بکنم و جفت نخورن پس به این مبحث همینجا پایان میدیم )

حالا میرسیم به قسمت اول و ادامش میدیم
    طوطی های جفت خورده وسرحال در اختیار داریم
    معمولا صاحبا واسه جفت خوردن طوطی ها میندازنشون تو قفسای کوچیک که راحت جفت بخورن ولی من میگم این کار اشتباهه چون باید پرنده با میل خودش و تو جای خیلی راحت جفت بخوره
    . حالا طوطی ها جفت خوردن . پس به فکر یه قفس راحت واسشون میشیم .
    نظر شخصیمو واسه قفس میگم و کاری هم به بقیه ندارم
    1-مهم ترین قسمت کف قفس هست . باید صاف باشه ( چوب یا ورق فلزی یکدست )
    2-شاخه های طبیعی و درختای خشک شده توش بذارین واسه طوطیا حس خیلی ارامشی بهشون میده
    3-ابعاد ( عرض 50 ) طول ( 1 متر ) ارتفاع (1 متر )این ابعاد ایده آله منه ( به بقیه هم کاری نداریم کلا )
    4 –کوله ی تخم ( کوله ی تخم رو طوری انتخاب کنین که اندازه 5 تا طوطی عروس به صورت عرضی کنار هم جا بشن
    این شد از قفس واسه تخم گذاری و جوجه کشی طوطی عروس
    واسه شاخه های طبیعی هم سعی کنین از چوب هایی انتخاب کنین که پرز نداشته باشه و پای طوطی رو اذیت نکنه
    حالا طوطی های شما واسه تخم گذاشتن اماده هستن و دارن دوره ی تجربشونو تکمیل میکنن
    بهتره توی این دوره اصلا طوطی هارو بیرون نیارین . سعی نکنین طوطی های رام رو از نر یا مادشون جدا کنین
    فکر کنین یه طوطی وحشی هست و فقط حق نگاه کردن رو بهش دارین .
    تغذیشون توی این مرحله طبق روال گذشته پیش میره تا وقتی مرحله تجربشون تموم بشه و جوجه بدن
    معمولا طوطی هایه جوونی که من داشتم توی این سن دو الی سه بار تخم ناقص دادن که جوجه نشد . ولی خب بعضی وقتا هم پیش اومد بار اول جوجه دادن
    حالا ما طبق روال عادی پیش میریم . طوطی ها دو بار تخم دادن و جوجه ای حاصل نشد ؟؟؟ چیکار کنیم ؟؟ هیچی بازم صبر میکنیم . تا 5 بار تخم دادن جا دارن پس بازم صبر کنین
    توی این حالت دو مورد اتفاق میافته
    1 – تا قبل از 5 بار تخم ناقص دادن جوجه حاصل میشه
    2- 5 بار طوطی هاتون تخم ناقص میدن و باز هم نتیجه ای نیست
    قسمت اول رو میزاریم واسه بعد
    قسمت دوم هم باید یه توضیحی بدم . ممکنه بعضی از طوطی ها نارسایی داشته باشن و نتونن جوجه بدن . پس بازم غصه ای نیست . نر رو با یه ماده دیگه امتحان و ماده رو با یه نر دیگه امتحان میکنیم و اصلا جای نگرانی نیست
    میرسیم به اون قسمت که جوجه ها سر از تخم در آوردن و ما خیلی خوشحالیم تو این قسمت و قند تو دلمون آب میشه
    خب اصلا هول نمیکنیم. جفتمون بار اولشون هست پس اصلا نباید استرس بهشون وارد بشه . شروع میکنین به سر و صدا کردن و بال بال زدن . راستی اینم یادم اومد . بهتره که جفت بالشون تخت باشه . حالا ما چیکار میکنیم ؟ هیچی شکر خدا میکنیم و رژیم رو از این روز که جوجه ها سر از تخم در آوردن عوض میکنیم ( رژیم غذایی ها )
    1-تخم مرغ آب پز شده ( بسته به تعداد جوجه ها متغیره تعدادش . هر 2 جوجه 1 تخم مرغ کامل .) رنده میکنیم هروز صبح توی یه ظرف میزاریم جلوشون
    2-ارزن دائمی
    3-میوه (هروز یه مقدار کوچیک از سیب رنده شده جلوشون باشه خوبه )
    4-حبوبات آب پز شده
    5-برنج پخته بدون روغن
    این هم از رژیم تجربیم بود که بنظرم خیلی کارسازه واسه رشد جوجه ها
    خب . حالا یه سری توضیح هم بدم واسه سری اول مولد ها که ممکنه یه دونه باز کنن و اون هم تلف بشه باز هم جای نگرانی نیست چون بار اولشون هست پیش میاد . باز هم بهشون فرصت میدیم تا خودشون با ذهن خودشون مشکل رو حل کنن . معمولا ماده ها وقتی جوجشون میمیره چند روزی توی افسردگی به سر میبرن که باز هم مشکلی نداره و خودشون درست میشن
    یه نکته دیگه رو هم عرض کنم . معمولا وقتی از فروشنده ها میپرسیم که چه چیزی توی تعداد تخم و جوجه مولدا موثره میگن هیکل و جثه نرو ماده . خب من این رو صد در صد غلط میدونم و رد میکنم . من نر و ماده های خیلی ریز داشتم که 5 تا جوجه رو هم خیلی راحت بزرگ کردن بدون هیچ مشکلی .
    جوجه هارو هر 3 4 روز یکبار چک کنین . همیشه باید بسترشون تمیز باشه . هفته ای یکبار بستر حالا از هر جنسی هست رو در بیارین و بستر تمیز بذارین واسشون . کف قفس رو همیشه از دونه های کهنه پاک کنین .
    دیگه الان کاملا نر و ماده اماده هستن جوجه هارو به بهترین نحو ممکن بزرگ کنن و شما هم خیالتون راحت باشه و جوجه هارو زیاد دست کاری نکنین که مولدا زیاد خوششون نمیاد

یه توضیحات کوچیکی هم بدم واسه کسایی که میخوان جوجه هارو دستی کنن و حرف بزنن و باقی مسائل
    برادر عزیزی که مولدا جوجه دادن . هرکسی که میگه جوجه باید از زمان سرلاکی یعنی 3 هفته ای به بعد واسه حرف زدن آماده بشه اشتباهه صد در صدی میکنه و این فقط جوجه رو ضعیف میکنه . سعی کنین تا 40 روزگی یا نهایتا 30 روزگی اصلا دست به جوجه نزنین و بذارین روال عادی پیش بره . 40 روز به بعد بهترین سنه که جوجه رو واسه دستی کردن از قفس بیرون بیارین . زیاد عجله نکنین جوجه ای که استعداد حرف زدن داشته باشه هر سنی هم باشه حرف میزنه و خیلی راحت هم رام میشن .
    بدرود . ایشالا همگی توی مولد سازی و جوجه گرفتن از این حیوون با مزه و با محبت موفق باشن
    ( صد در صد
    مقاله
    بالا تجربی هست و کاری هم به مقاله ها و نظرات دیگر اساتید نداره )

یک نکته از تجربه شخصی ( بهتره هیچوقت اولین مولد سازی و تکثیرتون از نژاد های خاص مثل البینو یا وایت فیس نباشه چون حیوونای خیلی ضعیفی هستن ) پیشنهاد من واسه اولین مولد گیری و تکثیر خاکستری یا ابلق هست یا لوتینو
    موفق و پیروز باشین
    5 کاربر پسندیده اند: aligator,fishboy,hasoo,Rezaei,بامشاد
    برای اثر گذاشتن روی دیگران اخم نکن
    پیشانیت چروک میشود ...

از لبخندت استفاده کن !

زیبائی دندانهایت تاثیر بیشتری دارند

مزرعه کوچک ما

آکواریوم های من
    محک : حمایت از کودکان سرطانی

کلمات کلیدی این موضوع