نکات محیط زیستی برای ماهیگیران و طبیعت گردان
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ثبت نام

کاربران فراخوانی شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 22
  1. بالای صفحه | پست شماره : 1

کاربر تاثیرگذار
    نام
    مرتضی گلباز
    شغل
    تعمیرات ماشین آلات اداری
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    4218
    میانگین ارسال
    0.17
    پسند داده
    249
    پسند گرفته
    218
    امتیاز کاربری
    425

نکات محیط زیستی برای ماهیگیران و طبیعت گردان

✅⭕️ پس از صرف یک فنجان چای در کنار جاده ، لیوان یک بار مصرف را کجا می‌اندازیم؟

🔷 چه تعداد از ما زباله‌هایمان را در کیسه زباله نگه می‌داریم تا یک سطل زباله پیدا کنیم؟

🔷 ما باید به خودمان و افراد دیگری که برای تفریح به طبیعت و ماهیگیری می‌آیند بهداشت مربوط به محیط‌زیست را یاد دهیم.

🔷 رها کردن زباله‌ها و پلاستیک‌ها در محیط نه تنها موجب تکثیر پشه‌ها و باکتری‌ها و میکرب‌های دیگر می‌شود بلکه موجب آلودگی خاک نیز می‌شود ، بیشتر مردم فکر می‌کنند پاکیزگی تنها مربوط به خانه است و به راحتی زباله‌هایشان را در جاده ، صبیعت و .....می‌اندازند !!!

🔷 این تفکر مثل این است که فرد بخشی از خانه‌اش را پر از زباله کند بدون این که آن فضا را بخشی از خانه‌اش بداند. این احساس که کره زمین خانه ماست به فرد کمک می‌کند که این افکار اشتباه را کنار بگذارد.

🔴 دوستان خوبم

عاجزانه ازتون میخوام که در سفرهایی که در دل طبیعت دارید و جهت ماهیگیری میرید
    حتما بعد از صید جمع آوری زباله های خود و دیگران را جدی بگیرید و اصلا خجالت هم نکشید ، بزارید اطرافیانتون بهتون بخندن و مسخره کنن !!!!
    ولی یک روزی پشیمان شده و قدر این کارتون رو میدونن و از خودشون خجالت میکشن.

🔴 دوست ماهیگیر من

همیشه از این دیدگاه به مقوله محیط زیست نگاه کن :

🔷 من طبیعت را میراث پدران و سهم فرزندانم می دانم ......

و سخاوت طبیعت را می فهمم ، آنچه از او می خواهم به من خواهد داد :

لذت 🔶 آرامش 🔶 شادی 🔶 زیبایی 🔶 سکوت....
    پسندیده : hasoo

2. بالای صفحه | پست شماره : 2

کاربر تاثیرگذار
    نام
    مرتضی گلباز
    شغل
    تعمیرات ماشین آلات اداری
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    4218
    میانگین ارسال
    0.17
    پسند داده
    249
    پسند گرفته
    218
    امتیاز کاربری
    425

پاسخ : نکات محیط زیستی برای ماهیگیران و طبیعت گردان

🌹 من یک ایرانیم !

🌹 فرق طبیعت را با زباله دان می دانم🌹

🌹می دانم که رودخانه وسیله ایاب و ذهاب زباله های من نیست.

🌹می دانم که رودخانه شاهرگ حیات بخش کوهستان است.

🌹من هنگام ترک طبیعت به پشت سر خود نگاه می کنم، مبادا زباله ای بر جای گذاشته باشم.

🌹من به دوستان و هموطنانم که نسبت به پاک نگه داشتن طبیعت بی تفاوت اند، با لبخند تذکر می دهم.

🌹من یک ایرانیم ، دوستدار طبیعتم. وقتی آن را ترک می کنم، نه چیزی به آن اضافه کرده ام و نه چیزی از آن کاسته ام.

🌹من و عزیزانم در طبیعت به ستون یک و در یک راستا حرکت می کنیم تا کمتر خاک و گیاهان را لگدکوب کرده باشیم.

🌹من سخاوت طبیعت را می فهمم، آنچه از او می خواهم به من خواهد داد: لذت، آرامش، شادی، زیبایی، سکوت …

🌹من طبیعت را میراث پدران و سهم فرزندانم می دانم.

می دانم یک کیسه پلاستیکی ِ کمتر در روز یعنی چه!
    می دانم خرید در پاکت های کاغذی و چند بار مصرف یعنی چه.
    می دانم کاغذ و پلاستیک و شیشه و فلز زباله نیستند.
    می دانم که کاغذ ِ بیشتر یعنی درخت ِ کمتر.
    می دانم که درخت کمتر یعنی پرنده کمتر ، و می دانم آسمان بی پرنده یعنی چه!

🌹من درس حفاظت از طبیعت را در مدرسه زندگی آموخته ام.

🌹من یک ایرانیم ، صحنه پرتاب زباله از خودرو قلب مرا می آزارد. جاده ها و ریل های آلوده در دل جنگل، دلم را به درد می آورد.

🌹من یک ایرانیم . من حق حیات را برای همه حیوانات و گیاهان محترم می شمارم، پس هیچگاه و به هیچ بهانه ای در طبیعت، جان جانداری را نمی گیرم.

🌹من عاشق خانه و خانواده ام هستم. پس هرگز خانه و خانواده پرندگان و حیوانات وحشی را نابود نمی کنم.

🌹من یک ایرانیم ، من هنگام صعود، از رقص سبکبارانه پرنده شکاری در آسمان غرق لذت می شوم، پس زیستگاهش را تخریب نخواهم کرد.
    من هنگام پیمایش دره ها از آواز آن سُهره رنگین بال مسحور می شوم، پس جوجه هایش را به خانه نخواهم برد.

🌹من یک ایرانیم ، یک طبیعت گرد!
    نابودی نسل یوز ایرانی، گور ایرانی و رو به زوال رفتن حیات وحش سرزمینم، قلب مرا می خراشد!

🌹من یک ایرانیم ، من از شکار و شکارچی بیزارم.
    من نیازی به گوشت قوچ و کبک و گراز وحشی ندارم. در شهر من به قدر کفایت گوشت سفید و قرمز موجود است.

🌹من یک ایرانیم . من از تماشای جان کندن حیوانات وحشی لذت نمی برم.

🌹من بر دیوار اتاقم هیچ عکسی ندارم که در آن، بر نعش گرازی ایستاده باشم.
    من هیچ دم روباهی در خانه ندارم.

🌹من یک ایرانیم . ردپای زباله را تا بلندترین قله ها و پست ترین دره ها و دورترین کویرها و انبوه ترین جنگل ها دیده ام و از خود پرسیده ام: جز انسان چه کسی به اینجا دسترسی دارد؟

🌹من نمی توانم همه را اصلاح کنم. نمی توانم به همه تذکر بدهم.

🌹اما از خودم شروع خواهم کرد. خودم را اصلاح خواهم کرد!

3. بالای صفحه | پست شماره : 3

کاربر تاثیرگذار
    نام
    مرتضی گلباز
    شغل
    تعمیرات ماشین آلات اداری
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    4218
    میانگین ارسال
    0.17
    پسند داده
    249
    پسند گرفته
    218
    امتیاز کاربری
    425

‌ ☠ فيلتر سیگار از خود سیگار خطرناک تر است!☠

☠سالانه بيش از پنج هزار ميليارد نخ سيگار، در جهان دود می شود كه حدود 80درصد اين سيگار‌ها، نيمه يا تمام دود شده، روی زمين يا درون آب انداخته می شوند.☠

☠از هر تكه آشغالی كه در سواحل دنيا جمع‌آوری می شود يكی، ته‌سيگار است. ☠
    ☠كيسه‌های پلاستيكی در رتبه بعد قرار دارد. پارك‌های جنگلی و مسيرهای كوهستانی هم گاه تفاوتی با سطل آشغال برای سيگاری ها ندارند. ‎ مواد سمی و نيكوتين اين فيلتر‌ها با هر باران شسته می شود و وارد آب‌های زير زمينی، چاه‌ها و قنا‌تها می شود. فيلتر سيگار حاوی فلزات سنگين و تركيبات بسيار سمی با غلظت بالاست. سيگاری هايی كه ته‌سيگار خود را دور می اندازند سالانه بيش از يك تن آرسنيك وارد چرخه حيات می كنند يك فيلتر ‌ سيگار در هر يك ليتر آب، برای كشتن ماهی های درون آب كافی است. پژوهشگران دانشگاه سن‌ديه‌گو در آمريكا هشدار می دهند كه انداختن ته‌سيگار درون آب و به خطر انداختن سلامت ماهی ها خطر بزرگی برای سلامت تمامی چرخه حيات به شمار می آيد.☠

☠ماهی ها از حساس‌ترين جانداران چرخه حيات هستند. در دانش اكولوژی، سلامت ماهی ها شاخصی برای سلامت زيستی چرخه حيات محسوب می شود. ☠

☠ به عبارت ساد‌ه‌تر می توان گفت: ☠

☠اگر سلامت ماهی ها به خطر افتد سلامت تمامی جانداران كره زمين در خطر خواهدبود...☠

4. بالای صفحه | پست شماره : 4

کاربر تاثیرگذار
    نام
    مرتضی گلباز
    شغل
    تعمیرات ماشین آلات اداری
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    4218
    میانگین ارسال
    0.17
    پسند داده
    249
    پسند گرفته
    218
    امتیاز کاربری
    425

✅نکاتی ایمنی برای طبیعت دوستان
    دست و پای خود را در مكان‌های مشكوك كه بازرسی آنها با چشم میسر نیست وارد نكنید.

در بیابان‌ها قبل از بازدید دقیق اماكن موجود یا سایه‌بان‌ها، داخل آنها نشوید و در آنها اطراق نكنید.

از نشستن بر روی تنه‌ درختان بر زمین افتاده یا تخته سنگ‌ها، قبل از بازرسی دقیق آنها خودداری كنید.

از توقف در مكان‌هایی كه دارای سنگلاخ با سوراخ‌های متعدد است جداً پرهیز كنید.

در هنگام ماهیگیری مراقب اطراف خود باشید.

بعد از غروب آفتاب، به جمع كردن چوب برای سوزاندن و یا كار دیگر نپردازید و در روز هم چوب‌های انباشته شده در بیابان یا روستا را قبلاً با چوب بلندی جابجا كرده و سپس آنها را بردارید.

در تاریكی شب در بیابان قدم نزنید. از پا برهنه راه رفتن در اطراف كلبه‌های روستایی خودداری كنید. اصولاً برای كوه‌نوردی یا پیاده‌روی در دشت و صحرا هنگام روز هم باید از كفشهای ساق بلند مناسب نظیر چكمه یا پوتین استفاده شود.

نزدیك توده‌های انبوه اشیای زاید و بی مصرف و یا دسته چوبها و علف‌های انباشته بر روی هم و همچنین در دهانه‌ی غارها، حفره‌ها و یا باتلاقها، چاهها و قناتها و به طور كلی مكان‌های متروكه نخوابید.

در آبهایی كه در داخل و یا در اطرافشان احتمال وجود مار است وارد نشوید.

برخی از مارها قادرند خود را از درخت و یا دیوار خرابه‌ها بالا بكشند. بنابراین در مكان‌های مشكوك، قبل از بالا رفتن از درخت یا دیوار و یا دست گذاردن بر روی آنها احتیاط و دقت لازم را رعایت نمایید.

بهتر است از وسط علفزارهای بلند و گندم‌زارها بدون پاپوش مناسب رد نشوید. یا بوته‌های انبوه را زیر پا نگذارید و یا به كندن آنها اقدام نكنید، و در صورت اجبار قبلاً با استفاده از یك چوب بلند دقیقاً به بررسی محل پرداخته و از نبودن مار اطمینان حاصل كنید.

هیچگاه به تنهایی به كوه‌نوردی یا راهپیمایی در محل‌هایی كه احتمال وجود مار سمی می‌رود نروید.

برای گردش در مكان‌هایی كه امكان وجود مار هست، جعبه كمكهای اولیه جهت گزیدگی را همراه داشته باشید.

5. بالای صفحه | پست شماره : 5

کاربر تاثیرگذار
    نام
    مرتضی گلباز
    شغل
    تعمیرات ماشین آلات اداری
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    4218
    میانگین ارسال
    0.17
    پسند داده
    249
    پسند گرفته
    218
    امتیاز کاربری
    425

✅نکات ایمنی برای طبیعت دوستان
    ‍ به محض مشاهده‌ مارهای سمی مسیر خود را تغییر دهید.

همیشه در كوهپیمایی یك چوب‌دستی (یا باتوم) با خود داشته باشید. حركت چوب‌دستی موجب دور كردن مار از سر راه شما می‌گردد.

در صورتی كه مورد تعقیب ماری قرار گرفتید به صورت زیگزاگ حركت كنید.

اگر با یك مار در طبیعت برخورد كردید، این احتمال را بدهید كه ممكن است مارهای دیگری هم در همان حوالی وجود داشته باشند.

در صورت برخورد ناگهانی با مار از هرگونه حركت تهاجمی پرهیز کنید. چون چشم مار از حركت و حرارت تحریك می‌شود.

فاصله‌ای كه مارها می توانند به انسان حمله كنند بر حسب نوع مار متفاوت است، ولی آنها معمولاً بیش از فاصله‌ 50 سانتیمتری قادر به حمله نیستند. بنابراین پس از مشاهده‌ مار، در فاصله‌ی قدرت حمله آن قرار نگرفته و از بازی كردن در اطراف محل خودداری كرده و از آنجا دور شوید.

اگر تصادفاً مورد حمله‌ی مار قرار گرفتید برای احتراز از حمله‌ بعدی مار، هر چه زودتر از آن محل دور شوید.

این توصیه ها را جدی بگیرید

فراموش نكنید شما كه در طبیعت بدنبال آب، درخت، سایه و گل هستید، مارها هم دقیقاً دنبال همین موارد هستند.

از توقف در مكان‌هایی كه دارای گل و گیاه فراوان و فاقد دید كافی می‌باشد جداً پرهیز كنید.

در هنگام چیدن گل مواظب باشید.

در هنگام پوشیدن كفش در طبیعت، حتماً داخل آن را بازدید كنید.

در هنگام رفتن به طبیعت حتماً از چكمه و پوتین استفاده كنید.

در طبیعت هرگز به چشمان خود اعتماد نكنید، چون بعضی مارها خود را به شكل‌های مختلف در می‌آورند.

در صورت برخورد با مار به آرامی از آن فاصله بگیرید.

6. بالای صفحه | پست شماره : 6

کاربر تاثیرگذار
    نام
    مرتضی گلباز
    شغل
    تعمیرات ماشین آلات اداری
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    4218
    میانگین ارسال
    0.17
    پسند داده
    249
    پسند گرفته
    218
    امتیاز کاربری
    425

☡روزی که خیلی خجالت کشیدم☡

☜چندی پیش ازطریق یکی از شبکه های اجتماعی در اینترنت، با دوستی آشنا شدم بنام «تیم». تیم روانپزشک و اهل کالیفرنیاست. معمولاً از هر دری باهم صحبت می‌کنیم. من به تیم گفته‌ام که در شمال ایران، درجایی بنام گیلان زندگی می‌کنم و حدود سه سالی است به خانه خودمان که در کرج، در فاصله تقریباً ۳۰۰ کیلومتری گیلان واقع شده است نرفته‌ام و با این گفته خود، تیم را در آستانه شاخ درآوردن قرار دادم!

☜تیم ابتدا فکر کرد من با خانواده روابطی خصمانه دارم یا مرتکب خلافی شده‌ام و از لحاظ قانونی تحت تعقیبم و از اینروست که به شمال ایران گریخته‌ام. وقتی به او گفتم خوشبختانه روابط من و خانواده‌ام خیلی هم خوب است و بزرگترین خلافی که در عمرم مرتکب شده‌ام این بوده که در کودکی زنگ خانه‌ها را می‌زدم و در می‌رفتم، پاسخی به من داد که بهترین معادلی که در فارسی توانستم برایش پیدا کنم این بود: «پس چه مرگته!»

☜در جواب، برای تیم، چند تصویر از طبیعت گیلان فرستادم، تصاویری از بیشه‌زارها، درختان تنومند، نهرها، و آبشارها. در بالای تصاویر برای تیم نوشتم: «تا جایی که میدانم تنها یک بار زندگی خواهم کرد، بنابراین اصلاً دوست ندارم فرصت زندگی در چنین جایی را از دست بدهم».

☡☜ظاهراً مناظر و تصاویر، تیم را بشدت تحت تاثیر قرار دادند. او گفت تصورش از ایران کشوری خشک و کویری بوده است و هرگز فکر نمی‌کرده در اینجا جنگل بروید! ضمناً گفت سعی می‌کند تا روزی حتماً به شمال ایران بیاید.☞☡

☠من خجالت کشیدم تا به تیم بگویم که تا آن‌روزی که تو به اینجا می‌آیی دیگر خبری از جنگل نیست.
    ☠خجالت کشیدم تا از وی بخواهم در مسیرش به سمت شمال اگر با ماشین می‌آید از پنجره به اطراف جاده و دشت هایمان نگاه نکند، و نبیند که ما در آنجا بجای گندم نایلون کشت کرده‌ایم.
    ☠خجالت کشیدم تا به او توصیه کنم، برای خودش یک ماسک بخرد تا بوی تعفن زباله‌های اطراف جاده‌هایمان آزارش ندهند.
    ☠خجالت کشیدم تا به او بگویم که نهرهایی که در عکسها دیدی حالا دیگر خشکیده‌اند، درختان بریده شده‌اند و از بیشه‌زارهای انبوه هم خبری نیست.
    ☠خجالت کشیدم تا به او بگویم کشورم از لحاظ شاخص‌های پایداری محیط زیست دربین ۱۴۶ کشوری که مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند در رده ۱۳۲ قرار گرفته است. درعوض اینها چیزی به او گفتم که معادل تقریبی‌اش این می‌شود: «قدمت روی چشم!»

""نویسنده متن یک ایرانی خجالتی":

7. بالای صفحه | پست شماره : 7

کاربر تاثیرگذار
    نام
    مرتضی گلباز
    شغل
    تعمیرات ماشین آلات اداری
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    4218
    میانگین ارسال
    0.17
    پسند داده
    249
    پسند گرفته
    218
    امتیاز کاربری
    425

‍ ‍ ‍ من یک کاکایی سر سیاه هستم که در تالاب حفاظت شده ی لیسار که ناحیه کوچکی از ایران است و زیستگاه من محسوب میشود زندگی میکنم غذای من ماهیها و دوزیستان موجود در تالاب میباشد به اندازه ای از آنها استفاده میکنم که به اکوسیستم آسیبی وارد نمی آورد.زیانی برای آدمها ندارم و زندگی برای آنها با وجود من و پرندگان دیگر زیباتر میشود.
    اما اکنون محکوم به مرگ هستم آنهم بخاطر مشکلی که آدمهای بی فکر برای من که هیچ زیانی برای آنها نداشتم بوجود آورده اند.
    شما آدمها زمانی که جرمی انجام میدهید همدیگر را محکوم میکنید و گاهی محکومیت شما همراه با غل و زنجیر میباشد.اما من به چه جرمی محکوم به غل و زنجیر از جانب شما شده ام؟
     یکی از نمونه های محکوم به فنا هستم که شما آدمها این سرنوشت را برای من رقم زده اید.  با رها سازی زباله ها و بطریهای آب در طبیعت و رودخانه ها مشکلات فراوانی برای گونه های مختلف بوجود میاورید.
    مدتی است که این بطری آب به پای من گیر کرده است و زندگی را برایم بسیار مشکل کرده اگر بطری از پای من جدا نشود به زودی خواهم مرد.دست من برای پریدن آفریده شده نه برای باز کردن بطری و طناب و ... که شما آدمهای بی فکر در طبیعت رها میکنید.
    چند تا از مشکلاتی که این بطری برای من پیش آورده است:

۱-به راحتی نمیتوانم در آب شنا کنم .

۲-کم کم آب در داخل بطری زیاد میشود و سنگین تر میشود که پرواز و راه رفتن را برایم سخت تر میکند و به مرور همین سنگینی مرا به عمق آبها فرو خواهد برد.

۳-زمان حرکت در خشکی بطری لای بوته ها گیر میکند و خیلی راحت حیوانات شکارچی میتوانند منو شکار کنند و....
    به چه گناهی ؟؟؟

♥فردین نظری

پسندیده : Rezaei

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع