سوالات مرتبط با بستر گیاهان آکواریومی - صفحه 9
به انجمن امروزی خوش آمدید لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

کاربران فراخوانی شده

صفحه 9 از 22 نخستنخست ... 234567891011121314151619 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 57 تا 63 , از مجموع 154
  1. بالای صفحه | پست شماره : 57

کاربر سایت
    شغل
    دانش آموز
    محل اقامت
    تهران
    شماره عضویت
    36
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    218
    پسند گرفته
    134
    امتیاز کاربری
    184

پاسخ : سوالات مرتبط با بستر گیاهان آکواریمی

نقل قول نوشته اصلی توسط DarKfish نمایش پست ها
    نه کوکوپیت بستر رو بیش از حد ارگانیک میکنه، و اگر میخوای دقیق بستر ارگانیک چه مشکلاتی داره: مطالعه علمی استفاده از خاک در تانک گیاهی خاک هلندی که داشتم مواد دیگه هم داشت ولی در کل چیزی ازش نموند وقتی کوکوپیت رو جدا کردم. کوکوپیت بریزی فقط بستر رو بیش از حد ارگانیک کردی و هیدروژن سولفاد،بوی تخم مرغ، حباب فراوان، سیاهی ریشه و ... رو میتونی از نزدیک لمس کنی. خاک رس قرمز رنگ به نام خاک سرخ رو خریداری کن، به طرف بگو واسه چی میخوای و نباید آهکی باشه، من تخصصی تو زمینه ی زمین شناسی و.. ندارم که بدونم چه ظاهری داره؟
    چشم هرچی شما بگی اون خاک سرخ کیلویی هست؟ با خاک سفال گری فرق میکنه؟
    کوکو پیت همون تیکه های سفیده؟یه تیکه های سفیدی داخل خاک هست گفتم اگه اونان که به راحتی میشه جداشون کرد اینی هم که من دارم هلندیه
    بعدش حتی به مقدار کم هم نمیشه ریخت؟ اندازه ای که کف رو بپوشونه ولی ارتفاع پیدا نکنه

کلا این بستر دست ساز توی آب حل بشه؟ یه بار همینطوری یک مقدار خاک گلکاری ((نمیدونم چی بود مادرم گرفته بود)) رو ریختم داخل یه سطل آب و همش داخل آب حل شد و گند زد به کل آب

جایگزین هیومیک هم رسه دیگه؟
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

2. بالای صفحه | پست شماره : 58

کاربر ماندگار و پیشکسوت
    نام
    امیرحسین سوری
    محل اقامت
    Houston, Texas
    شماره عضویت
    5
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    2,550
    پسند گرفته
    3,583
    امتیاز کاربری
    6153

نقل قول نوشته اصلی توسط amir2012 نمایش پست ها
    چشم هرچی شما بگی اون خاک سرخ کیلویی هست؟ با خاک سفال گری فرق میکنه؟ کوکو پیت همون تیکه های سفیده؟یه تیکه های سفیدی داخل خاک هست گفتم اگه اونان که به راحتی میشه جداشون کرد اینی هم که من دارم هلندیه بعدش حتی به مقدار کم هم نمیشه ریخت؟ اندازه ای که کف رو بپوشونه ولی ارتفاع پیدا نکنه کلا این بستر دست ساز توی آب حل بشه؟ یه بار همینطوری یک مقدار خاک گلکاری ((نمیدونم چی بود مادرم گرفته بود)) رو ریختم داخل یه سطل آب و همش داخل آب حل شد و گند زد به کل آب جایگزین هیومیک هم رسه دیگه؟
    خاک سفال مقدار آهن خیلی کمی داره- برای بعدا به درد میخوره که گرانول های رسی درست کنی و پای ریشه بذاری، ببینید هدف از اون زیر زیر، موادی هست که CEC بالا داره و خیلی ارگانیک نیست مثل پیت ماس مرغوب و رس. شما آکوا بیسیس هم میخرید یک ماده ی تجزیه شده از خاک هست که CEC خیلی بالایی داره (حاوی رس هست). مواد ارگانیک نباید زیر زیر باشه به همون دلایلی که گفتم. خاک رس قرمز پر از آهن هست و در کف تانک به خاطر redox پایین، همیشه در دسترس گیاه میمونه. اما زیادش خوب نیست و گیاه رو مسموم میکنه. پس همون 0.5 سانت عالیه. نه اون تیکه ها پرلیت هست، پرلیت رو میتونی جدا بخری، روی رس بذاری و بعد ورمی مثل اسفنج مواد رو جذب میکنه. آقا به چه زبانی بگم نریز؟ : Don't think about using it.You'd better utilize clay as an alternative. من نتیجه ی بدشو دیدم دیگه. در مورد حلالیت، مثل سوسپانسیون کلوئیدی ممکنه بشه ولی مسئله همینه که شما باید تمیز کار کنی، و بستر رو اصلا دست بهش نزنی، گیاها رو جای مناسب بکار که مجبور نشی خیلی جابه جا کنی و الا مجبوری گیاهایی که ریشه میدن رو ریششو قطع کنی. از ابر حتما تو فیلتر استفاده کن، این مواد رو میگیره و هر ماه باید با آب تانک تمیز کنی. هیومیک هم جایزگزینش فقط خودشه و فولویک اسید، رس جایگزین پیت ماس شد.
    5 کاربر پسندیده اند: amir2012,™@я€z,mahdi3000,Rezaei,علی بختیاری

کوه ها،نهرها،درختان، پرندگان،ستارگان ،همه و همه با ما سخن میگویند. تنها لازم است سکوت کنیم،صبر کنیم و با آرامش به آنها گوش دهیم. Rachel Carson
    از هرگونه پاسخ گویی به سوالات به صورت پیام خصوصی معذورم - سوالات خودرا در فروم مخصوص خود بپرسید تا دیگران هم استفاده کنند.
    کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

3. بالای صفحه | پست شماره : 59

کاربر سایت
    شغل
    دانش آموز
    محل اقامت
    تهران
    شماره عضویت
    36
    میانگین ارسال
    0.02
    پسند داده
    218
    پسند گرفته
    134
    امتیاز کاربری
    184

با عرض سلامی دوباره
    رفتم خاک رس خریدم و کمرم شکست تا بیارم خونه
    الکش کردم الان دوقسمته یکی یلی نرم ویکی هم دونه هایاز 3 تا 4 میل از اون بزرگا استفاده کنم؟ترتیبش چجوری باشه؟
    ریختنی رس رو خیس کنم بعد ورمی کمپوست و شن رودخونه رو بریزم یا همه رو خشک بریزم بعدش تانکو پر کنم؟
    اگه من آب رو قطره قره وارد تانک کنم و در نهایت آبی شفاف به دست بیارم میتونم گیاه بکارم یا حتما باید سیفون کنم تا مواد اضافی خارج بشه؟
    رس رو زیاد بریزم باعث پوسیدگی برگ گیاه ها میشه؟
    گیاه رو کاشتنی ریشه اش رو تا چه حد داخل خاک فرو کنم؟
    آیا ارتفاع بستر مهمه؟ اگه من یه سانت رس یه سانت ورمی کمپوست و 5 سانت هم شن بریزم زیاد نمیشه؟
    یعنی قسمت بی هوازی تشکیل نشه و بعد شروع کنه به بو گند دادن؟
    از همین اول چی کار کنم که جلبک یقم رو نگیره؟از باکتری استفاده کنم؟ مارک سرا؟
    ممنون که وقت میزاری و جواب میدی
    2 کاربر پسندیده اند: mahdi3000,علی بختیاری
    درانجمن های تخصصی امروزی ادعا نداریم که اولین ، بهترین و یا پر بازدیدترینیم اما مطمئن باشید که خاص هستیم و متفاوت

4. بالای صفحه | پست شماره : 60

سرپرست انجمن آکواریومهای گیاهی
    شغل
    تعمیرات کامپیوتر - سخت افزار
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    32
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    3,906
    پسند گرفته
    3,886
    امتیاز کاربری
    5580

با عرض سلامی دوباره
    الکش کردم الان دوقسمته یکی یلی نرم ویکی هم دونه هایاز 3 تا 4 میل از اون بزرگا استفاده کنم؟ترتیبش چجوری باشه؟
    ریختنی رس رو خیس کنم بعد ورمی کمپوست و شن رودخونه رو بریزم یا همه رو خشک بریزم بعدش تانکو پر کنم؟
    اگه من آب رو قطره قره وارد تانک کنم و در نهایت آبی شفاف به دست بیارم میتونم گیاه بکارم یا حتما باید سیفون کنم تا مواد اضافی خارج بشه؟
    آیا ارتفاع بستر مهمه؟ اگه من یه سانت رس یه سانت ورمی کمپوست و 5 سانت هم شن بریزم زیاد نمیشه؟
    سلام امیر جان

شما که خاک رس رو آماده نکردی . آماده کردنش یکی دو ماه زمان میبره . اما داخل تانک هم میتونی خاکها رو آماده کنی . دو میل خاک رس خشک بریز . بعدش یک سانت ورمی کمپوست و نیم سانت شن ریز و 3 سانت هم سنگریزه رودخونه . 20 سانت آبگیری کن و یه سنگ هوا بزار که روز و شب کار کنه و با فشار هوادهی کنه . هر هفته هم آب رو سیفون کن و با آب بدون کلر و هم دما تعویض کن . تا یکماه ادامه بده و بعدش گیاه بکار . گیاهای معمولی که ریشه زیاد میزنن مثل والیسنریا - هیگروفیلا غروب - سیبی - پشت قرمز - شمشیری

البته من بجای ورمی کمپوست - پیت ماس ریختم

حالا صبر کن تا امیر حسین عزیز هم بیاد و نظرش رو اعلام کنه

موفق باشی
    ویرایش توسط mahdi3000 : ۱۳۹۲-۰۴-۰۲ در ساعت 14:49
    3 کاربر پسندیده اند: amir2012,DarKfish,علی بختیاری
    [SIGPIC][/SIGPIC]

5. بالای صفحه | پست شماره : 61

کاربر سایت
    محل اقامت
    ایران
    شماره عضویت
    119
    میانگین ارسال
    0.01
    پسند داده
    49
    پسند گرفته
    47
    امتیاز کاربری
    102

نقل قول نوشته اصلی توسط DarKfish نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز،
    سوراخ سوراخ شدن برگ ها به خاطر کمبود پتاسیم هست که در نهایت باعث عدم جذب آهن میشه، پتاسیم توسط ساقه جذب بالایی داره و البته باید در بستر هم موجود باشه.
    کلا شمشیری ها خیلی به کمبود آهن و پتاسیم حساس هستند،
    بستر سیلیس بدترین بستر برای گیاهان هست چون بسیار ریز و بدون مواد میکرو و ماکرو هست، من گیاهی ندیدم که در بستر سیلیس بیشتر از سه ماه دوام بیاره، حتی اگر کفش آکوا بیسیس بریزید، بهترین انتخاب شن رودخانه، خاویاری و فرانسوی هست. در صورت اینکه هزینه براتون مهم نیست، مانادو و فلوریت سیچم هم عالیست.
    وقتی که رو بستر رو تعویض کردید، زیر بستر رو میتونین چه به صورت مارک تجاری و یا دست ساز درست کنید، در صورت ایجاد مشکل ، میتونین با تزریق کود کشاورزی اعم از کودهای کامل و کلات های آهن و یا قرص های سولفات آهن به صورت انسانی، به شمشیری طراوت و شادابی بدید.
    مسئله ی دیگه هم در مورد شمشیری این هست که به دی اکسید هم نیازمنده تا خیلی پرپشت بشه ولی همینطور که گفتم آهن کلیدی ترین موضوعه.
    موفق باشید
    این کودهایی که گفتین رفتم بخرم گفت اینا شیمیایی ان ماهی هات رو میکشه اینجا هیچ مغازه اکوایی در این باره تخصص نداره

6. بالای صفحه | پست شماره : 62

سرپرست انجمن آکواریومهای گیاهی
    شغل
    تعمیرات کامپیوتر - سخت افزار
    محل اقامت
    رشت
    شماره عضویت
    32
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    3,906
    پسند گرفته
    3,886
    امتیاز کاربری
    5580

نقل قول نوشته اصلی توسط devasations3000 نمایش پست ها
    این کودهایی که گفتین رفتم بخرم گفت اینا شیمیایی ان ماهی هات رو میکشه اینجا هیچ مغازه اکوایی در این باره تخصص نداره
    اگر کود مایع و یا کودهای شیمیایی مثل کریستالون در دسترس شما نیست میتونید از قرص فروس سولفات یا همون قرص آهن از داروخونه تهیه کنید و زیر ریشه گیاهایی که با کمبود آهن مواجه شدن بزارید . مثل گیاه شویدی و شمشیری

البته این کار رو باید با پنس و سریع انجام بدید که قرص داخل آب حل نشه
    5 کاربر پسندیده اند: amir2012,DarKfish,devasations3000,Rezaei,علی بختیاری
    [SIGPIC][/SIGPIC]

7. بالای صفحه | پست شماره : 63

کاربر ماندگار و پیشکسوت
    نام
    امیرحسین سوری
    محل اقامت
    Houston, Texas
    شماره عضویت
    5
    میانگین ارسال
    0.13
    پسند داده
    2,550
    پسند گرفته
    3,583
    امتیاز کاربری
    6153

با عرض سلامی دوباره
    سلام، شرمنده مسافرت فوری پیش اومد،
    1-کف ریز و رو درشت چه برای رودخانه و چه برای رس
    2-باید همه به صورت گل در بیاد ولی قاطی نشن تا جای ممکن (قبلا هم گفته بودم عزیز)
    3-شما باید تا جای ممکن سعی کنید تمیز کار کنید و چیزی بالا نیاد، مهمترین مسئله برای شفافیت در استفاده از خاک، پشم شیشه و ابر هست که ضایعات رو بگیره، اگر تکه هایی از خاک رو آب اومد با توری جمع کن. گیاه هرچند به خاطر جذب نور بالاتر نیاز به آب شفاف و کریستالی داره و رنگ زرد طیف آبی و حتی کمی قرمز رو فیلتر میکنه، اما اوایل مجبوری با سیفون مکرر و با کمک خود گیاه(جذب آمونیاک) کار رو جلو ببری
    4-رس رو زیاد بریزی، آهن آب میره بالا و بخش مطالعه علمی جلبک رو مطالعه کنی در موردش بحث کردم، یکی دیگه هم اینکه مثل آدامس میشه و گیاه توش خفه میشه. تنها برای بخش زیرین خوبه که نوک ریشه که در بخش غیرهوازی مکانیزم جذب و تنفس داره میتونه کارشو انجام بده (ریشه هم بخشهای مختلف داره)
    5- چرا اینقدر اذیت می کنی مارو؟ بله که مهمه، بازم بحث همون redox و هوازی و غیرهوازی بودنه. 2 سانت زیر بستر(0.5 سانت رس، 1.5 سانت ورمی). 5 سانت رو بستر. استاندارده!
    6-بله هیدروژن سولفاد و متان تولید میشه، ریشه ها تخمیر میشن و سیاه و ...
    7-کامل بحث مطالعه علمی جلبک رو بخون :مطالعه علمی جلبک و ارائه متدهای مبارزه با آن در قسمت آخر هم توضیح دادم ولی یکبار دیگه میگم:
    گیاه شاداب در حال فتوسنتر میتونه مانع هر گونه جلیکی بشه. مثل ماهی سالم و تقویت شده که نسبت به خیلی از بیماری ها مقاومه.
    نور(چه طیف و چه شدت)، بستر(رعایت ریتم و مواد)، کود دهی از آب(رعایت نسبت ها)، دی اکسید(15 تا 30 پی پی ام یکنواخت) باعث میشه گیاها مشکلی نداشته باشند و سرحال باشند. به هرحال تعدادی از جلبک هارو میبینی چون رسیدن به تعادل بالا کار خیلی سختیه
    بهترین کار اینه که برای کود دهی از آب هم نسبت هایی که قبلا گفتم رعایت کنی و یا رژیم های معروف مثل EI واسه Tom Barr و PMDD یا PPS رو اجرا کنی.
    اون باکتری و ..فقط واسه سیکل و جلبک های مربوطش هست(جلبک هایی که آمونیاک زیاد مصرف میکنند، همون جلبک ها اگر شرایط مهیا باشه میتونن با آهن و فسفات هم رشد کنند ولی آمونیاک غذای لذیذ تریه براشون).
    منم هوس کردم بستر رو تغییر بدم از بس حرف زدم
    موفق باشی
    ویرایش توسط DarKfish : ۱۳۹۲-۰۴-۰۸ در ساعت 01:34
    6 کاربر پسندیده اند: amir2012,HEAVENLY,infinity,mahdi3000,Rezaei,rohollajalili

کوه ها،نهرها،درختان، پرندگان،ستارگان ،همه و همه با ما سخن میگویند. تنها لازم است سکوت کنیم،صبر کنیم و با آرامش به آنها گوش دهیم. Rachel Carson
    از هرگونه پاسخ گویی به سوالات به صورت پیام خصوصی معذورم - سوالات خودرا در فروم مخصوص خود بپرسید تا دیگران هم استفاده کنند.
    کپی کلیه مطالب (تخصصی ؛ عمومی ) از کلیه انجمنها فارسی زبان به هر شکل ممنوع بوده و بدون تذکر با کاربر خاطی برخورد خواهد شد.

کلمات کلیدی این موضوع